Rzeka Jemielnica

Rzeka, zwana również Chrząstawą, ma swoje źródła w okolicy wsi Błotnica Strzelecka, a po ok 50 km uchodzi do Małej Panwi w miejscowości Czarnowąsy. Na całej swej długości jest wodą krainy pstrąga i lipienia, dlatego obowiązują na niej przynęty sztuczne.

Dominującymi gatunkami są kleń, okoń, szczupak i pstrąg potokowy. Pstrąga jest już wyraźnie mniej niż w latach wcześniejszych. Rzeka jest uregulowana, a w ostatnim czasie skutecznie wyczyszczono jej koryto z wszelkich drzew, krzewów i roślinności, co jeszcze pogorszyło warunki bytowania pstrągów. Nadal jednak można tu złowić pstrągi. Najczęściej jednak będą to ryby ledwowymiarowe. Nie znaczy to jednak, że większych ryb nie ma, bo z rzadka się trafiają. Za to jest sporo kleni. Zazwyczaj biorą ryby do 40 cm, ale większe też nie są rzadkością, szczególnie na dolnym odcinku. Najlepsze miejsca kleniowe są poniżej miejscowości Chrząstowice. Ryby są tu bardzo płochliwe i ich podejście to już połowa sukcesu. Najczęściej łowi się tu małymi woblerami i obrotówkami. Klenie latem chętnie zbierają owady, dlatego warto podać im małego żuczka lub suchą muszkę. Okoni można się spodziewać wszędzie, ale nie będą to okazy. Szczupak ma swoje stanowiska w głębszych dołach i spowolnieniach nurtu. Lubi uderzyć w kleniowe przynęty, więc czasem może zdarzać się obcinka.

Sekrety łowiska

Na początku sezonu najlepiej zapolować na pstrąg w spowolnieniach, dołkach i w okolicach wszelkich przeszkód podwodnych, podając im obrotówki lub woblery. Latem dobre są przewężenia z szybkim nurtem.

Informacje

Gospodarzem łowika jest Okręg PZW w Opolu, tel. 77 454 55 54. Auto najlepiej zostawiać w miejscowościach, przez które przepływa rzeka, w okolicy mostó

Dane łowiska
W okolicy