Jezioro Pluszne (część północno-wschodnia)

Niegdyś doskonale znane wędkarzom, słynne mazurskie jezioro, nadal pozostaje łowiskiem, które warto odwiedzić.

Jezioro Pluszne znajduje się kilkanaście kilometrów na wschód od Olsztynka. Jest rynnowym jeziorem o powierzchni 903 ha i głębokości do 52 m. W rejonie Plusek jezioro otoczone jest licznymi domkami letniskowymi i prywatnymi pomostami, których właściciele czasami robią trudności wędkarzom. Za wsią można bez problemu dostać się do wody, ale w poszukiwaniu ciszy i spokoju najlepiej udać się łodzią pod zachodni, osłonięty lasami brzeg. Od wschodniej strony ciągną się przybrzeżne płycizny porośnięte roślinnością zanurzoną i wynurzoną.

Łowiąc tu z pomostu lub środka pływającego, można liczyć na ładne płocie (25–30 cm), które nawet latem trzymają się płytkiej wody blisko brzegu. Najskuteczniejszą przynętą będą dendrobeny i kukurydza konserwowa. Warto użyć niewielkiej ilości dobrej firmowej zanęty z dodatkiem używanych przynęt i stosować delikatny zestaw spławikowy. W strefie przybrzeżnej oprócz płoci trafiają się spore krąpie i okonie. Boczny trok będzie skuteczny zwłaszcza w słoneczne dni. Leszcze należy nęcić na kilkumetrowej wodzie, zarówno z łodzi, jak i z pomostów w północnej części jeziora. W omawianej części Plusznego można z powodzeniem poszukać szczupaków w strefie litoralu, choć na sztuki większe niż 1–1,5 kg raczej nie ma co liczyć.

Sekrety łowiska:

Strefa przybrzeżna we wschodniej części jeziora jest płytka i zarośnięta. Największe ryby można znaleźć na głębokiej wodzie za roślinnością.

Informacje:

Gospodarzem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Szwaderki Sp. z o.o.,
tel. 89 519 90 86. Jezioro ma status łowiska specjalnego. Obowiązuje zakaz połowu w nocy. W Pluskach można wypożyczyć łódź oraz znaleźć nocleg w prywatnych kwaterach nad jeziorem. W pobliżu znajdują się dwa inne ciekawe jeziora – Łańskie i Maróz.

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy