Jezioro Przechlewskie

Jezioro Przechlewskie

To jezioro o powierzchni 20,7 ha położone przy miejscowości Przechlewo jest otoczone głównie polami, nie licząc małego parku oraz niewielkiego kawałka wsi. Jego średnia głębokość wynosi 4,5 m.

Głównymi gatunkami ryb, które tu występują są: liny, płocie, leszcze, okonie, szczupaki, a czasami, choć rzadko, trafia się karp. Najlepszą przynętą na białe ryby jest kukurydza w połączeniu z białymi robakami. Skuteczne są tutaj także rosówki. Szczupaki lubią atakować gumy i duże blachy. Okonie biorą na boczny trok z małym twisterkiem koloru motor oil, przezroczystym z brokatem lub zielonym z dodatkiem białego. Większe ryby najlepiej biorą w godzinach rannych, nocnych i popołudniowych.

Dno jeziora jest zróżnicowane, w jednym miejscu dosyć miękkie, w innym piaszczyste. Nie ma tu podwodnych górek, ryby trzymają się pojedynczych zwalonych drzew i niskich trzcin. Wędkarze łowią zazwyczaj na spławik lub gruntówkę. Nie trafiają się tutaj wielkie ryby – na przykład szczupaki nie przekraczają 1,5 kg. Kilka lat temu wędkarze mocno przerzedzili miejscową populację okoni, dlatego teraz zazwyczaj łowi się niewymiarowe sztuki. Białe ryby także nie są rekordowe, ale biora przez cały rok.

Linia brzegowa jeziora jest dostępna w całości. Wędkarze zbudowali tu liczne niewielkie pomosty, z których można wygodnie powędkować.

Sekrety łowiska

Trzciny wzdłuż prawie całej linii brzegowej są niskie i nie wyrastają daleko na wodę. Wystarczy lekko przegruntować spławikówkę i ustawić zaraz za trzcinami, aby łowić liny i płocie.

Informacje

Jezioro tymczasowym gospodarzem jeziora jest RZGW Gdańsk. Warunki uzyskania zezwolenia można znaleźć na stronie internetowej RZGW http://www.rzgw.gda.pl/?mod=content&path=2,10,76. Aby dotrzeć do jeziora, należy skręcić w centrum Przechlewa w boczną drogę i zjechać w d

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy