Jezioro Wytyckie

Jezioro Wytyckie to zbiornik, który powstał na bazie naturalnego jeziora. Po obwałowaniu i napełnieniu wodą osiągnął rozmiary 550 ha. Położone jest na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, na północny-wschód od Łęcznej. Swoją nazwę wzięło od znajdującej się w pobliżu wsi Wytyczne. Głębokość zbiornika waha się w granicach 4 m średnio przejrzystej wody. Linia brzegowa łagodna, na całej długości porośnięta trzciną, niezbyt dostępna, z wyjątkiem nielicznych małych pomostów. Dno płaskie, w większości muliste, w strefie przybrzeżnej obficie porośnięte roślinnością oraz zalanymi krzakami. Rybami najczęściej łowionymi są: szczupaki, sandacze, okonie oraz karpie dorastające do kilkunastu i więcej kilogramów, rzadziej karasie, węgorze i liny. Na drapieżniki warto polować wzdłuż całej linii brzegowej. Jest to pas kilkudziesięciu metrów podwodnej dżungli, z roślinnością wynurzoną i zanurzoną, przeplataną zatopionymi krzakami. Natomiast amatorom karpiowatych warto polecić wschodnią część zbiornika, z twardszym dnem. Ryby nie są zbyt wybredne. Biorą zarówno na żywca, jak i na spinning, natomiast karpie preferują kukurydzę i kulki proteinowe, najlepiej po wcześniejszym zanęceniu. Nad Jeziorem Wytyckim nie ma ośrodków wczasowych ani wypożyczalni łodzi, zatem trzeba mieć własny sprzęt pływający, co znacznie ułatwi dobranie się do skóry niezłym okazom zamieszkującym tę wodę.

Sekrety łowiska

W zatopionym pasie przybrzeżnych krzaków świetnie sprawdzają się jasne i seledynowe gumy, koniecznie zbrojone antyzaczepowo.

Informacje

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Chełmie, tel. 082 563 08 22. Obowiązuje regulamin PZW, nie wolno używać silników spalinowych. Wymagana jest opłata 10 zł za wędkowanie (kontakt z ZO PZW w Chełmie). Z noclegów można skorzystać w Łęcznej, hotel Górnik, tel. 081 752 17 40, kwatery agroturystyczne: Zajazd „Jakol”, Urszulin, tel. 082 571 31 03; GA „Pustelnia”, Kolonia Wytyczno, tel. 0 888 470 901.

Dane łowiska
W okolicy