Jezioro Paprocańskie

Jezioro Paprocańskie, nazywane także Paprocany, zlokalizowane jest w województwie śląskim w południowej części Tychów. Jest to zbiornik retencyjny, stanowi osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta.

Paprocany to sztuczny zbiornik zaporowy utworzony na rzece Gostynce. Jego powierzchnia wynosi 138 ha, ma około 2 km długości, maksymalna głębokość nie przekracza 3 m, średnia – 1,6 m. Dno słabo urozmaicone, jedynie w starym korycie i w kanale za wyspą można znaleźć nierówności. Woda w jeziorze jest brudna, zamulona i mało przejrzysta. Dopuszczone jest wędkowanie tylko ze środków pływających znajdujących się w rybaczówce. Zabronione jest stosowanie silników spalinowych. Wokół jeziora biegnie ścieżka, którą można się dostać praktycznie w każde miejsce nad jeziorem. Na północno-zachodnim brzegu znajduje się rybaczówka PZW Tychy i wypożyczalnia łodzi wędkarskich. Gatunkiem dominującym na łowisku jest karp. Dość często odbywają się tu maratony karpiowe. Na łowisku bez problemu znajdziemy dogodne miejsce do karpiowej zasiadki. Z ryb drapieżnych możemy liczyć na szczupaki, okonie, sandacze i sumy. Miejscami godnymi polecenia są okolice mola przy plaży miejskiej ze względu na występującą tam licznie drobnicę. W tym miejscu trafiają się również dorodne garbusy i bolenie. Warto spróbować też metody trollingowej.

Sekrety łowiska: W południowo-zachodniej części zbiornika znajduje się miejscówka zwana grążelami, gdzie łowi się szczupaki. Polecam kolorowe łamane woblery, kopyta i twistery w jasnych kolorach.

Informacje: Dzierżawcą zbiornika jest Koło PZW Tychy. Rybaczówka, ul. Nad Jeziorem, tel. 603 778 870, 603 253 560. Na stronie www.pzw.tychy.pl znajduje się regulamin łowiska.

Ryby: karp, szczupak, sandacz, lin, amur, karaś, płoć, okoń, sum, leszcz, wzdręga, boleń

Przynęty: gumy, błystki, woblery, białe robaki, kukurydza

Dane łowiska
W okolicy
Autorzy