Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Prosna

Prosna w okolicy wsi Gola jest ciekawym, rzadko odwiedzanym przez wędkarzy łowiskiem. Niewielkie ryby są tutaj łatwe do złowienia, ale z okazami mogą się zmierzyć tylko wytrawni łowcy.

Charakterystyka

Rzeka meandruje wśród pól, łąk i lasów. Jest niewielka – jej szerokość nie przekracza 15 metrów, a głębokość 2 m. Prosna jest uregulowana. Mimo to ma urozmaiconą, dostępną dla wędkarzy linię brzegową. Woda jest przejrzysta, w wielu miejscach bogato porośnięta roślinnością wodną.

Brzegi są strome. Tuż przy nich w wodzie zalegają krzaki i zwalone drzewa. Gdzieniegdzie w ląd wrzynają się niewielkie zatoczki, a na środku rzeki tworzą się wysepki.

Ryby i techniki łowienia

Tutaj łowi się głównie nieduże leszcze i płocie. Są też klenie i jazie. Z metod połowu znakomita jest delikatna przystawka ze spławikiem. Z drapieżników najwięcej jest szczupaków (do kilograma) i okoni. Łowi się je na obrotówki i gumy w średnich rozmiarach. Na klenie dobre są 3-5-cm woblery pływające.

Sekrety łowiska

Nad Prosną trzeba zachowywać się bardzo cicho. W tak niewielkiej rzece ryby są niezwykle płochliwe. Z tego powodu najlepsze są ciemne zanęty.

W łanach roślinności wodnej kryją się kapitalne klenie. Można je skusić do brania niewielkim woblerkiem imitującym chrabąszcza.

Informacje dodatkowe

Gospodarzami łowiska są ZO PZW w Kaliszu – tel.: (62)736 10 08; i Opolu – tel.: (77)454 55 54 (łowisko leży na granicy tych okręgów). Noclegi można znaleźć w Kępnie i Kluczborku.

Na ten odcinek rzeki można dojechać drogą nr 43, łączącą Jarocin z Kluczborkiem. Na wysokości wsi Siemianice należy zjechać z trasy i kierować się na Golę.

Dane łowiska
Adres
55VJ+F7 Wesoła
Właściciel
PZW w Kaliszu i Opolu
Województwo
Powiat
Telefon
627361008
W okolicy