Jezioro Dadaj

Jezioro Dadaj to piękne i malowniczo położone jezioro, od wschodniej strony otoczone lasem. Jego powierzchnia wynosi 977 ha, głębokość maksymalna 40 m, a średnia 12 m. Dadaj jest jednym z największych jezior Pojezierza Olsztyńskiego.

Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, z licznymi zatokami, półwyspami oraz kilkunastoma wyspami. Od północy jezioro jest zasilane rzeczką Czerwonką, na południowym wschodzie rzeką Dymer, a z południowego krańca wypływa rzeka Dadaj. Dno jeziora jest bardzo urozmaicone, piaszczysto-kamieniste, z licznymi głęboczkami i górkami, zaś w południowej muliste. Linię brzegową porasta trzcina i pałka w niewielkich skupiskach. Roślinność podwodna moczarka, wywłócznik, grzybień biały i grążel żółty – najliczniej występuje w najpłytszej, południowej zatoce. Na brzegach jeziora znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, więc nie ma problemu z wypożyczeniem sprzętu pływającego.

W Dadaju występują szczupaki, okonie, leszcze, płocie, sielawy i coraz liczniej sandacze, które niegdyś były wizytówką tego łowiska. Obecnie jezioro jest pod opieką Stowarzyszenia „Nasz Dadaj”, które współpracuje z dzierżawcą jeziora. Jest to jedno z lepszych łowisk okoni w województwie warmińsko – mazurskim. Najlepszymi miejscami są oczywiście podwodne górki i stoki, w namierzeniu których ułatwia sprawę echosonda i mapa batymetryczna jeziora. W płytszych miejscach okonie biorą na gumki uzbrojone typową główką dżigową, w głębszych miejscach sprawdza się zestaw z bocznym trokiem. Bardzo dobre efekty mają również miejscowi wędkarze łowiący na żywca. Zimowa pora również sprzyja połowom okoni. Najlepiej działa duża blaszka w kolorze miedzianym.

Szczupaki oraz węgorze najliczniej występują w części południowej jeziora, przy wypływie rzeki Dadaj. Szczupaki łowi się głównie na gumy oraz duże obrotówki, a węgorze na rosówki oraz ukleje. Dadaj jest również dobrym łowiskiem białej ryby, którą najlepiej biorą na kukurydzę lub białe robaki po wcześniejszym nęceniu.

Sekrety łowiska: Na okonie z Dadaja znakomita jest obrotówka (Mepps Black Fury nr 3 i 4) szybko prowadzona pod powierzchnią wody.

Informacje:

Jezioro Dadaj leży w województwie warmińsko-mazurskim, około 5 km na zachód od Biskupca, 30 km na północny wschód od Olsztyna. Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybacko–Wędkarskie Olsztyn. Zezwolenia na wędkowanie można kupić w okolicznych sklepach wędkarskich. Koszt zezwolenia jednodniowego wynosi 15 zł.

Dane łowiska
W okolicy