Rzeka Ełk
Rzeka Ełk jest jedną z najdłuższych rzek na Pojezierzu Ełckim. Łowisko ciekawe, choć nie zawsze obfitujące w ryby.
Rzeka Ełk czerpie swoje źródła blisko granicy państwa, a dokładniej koło wsi Siedlisko niedaleko Gołdapi. Jej początkowy odcinek znany jest jako Czarna Struga, a następnie od jeziora Litygajno zmienia nazwę na Łaźna Struga (Łaźnica). Dopiero po przepłynięciu jeziora Ełk przybiera nazwę Ełk. Jej całkowita długość to dokładnie 113,6 km. Płynie przede wszystkim przez tereny bagniste i leśne w Kotlinie Biebrzy, rzadziej przez grunty orne. Rzeka kończy bieg jako prawy dopływ Biebrzy w okolicach Osowca. Bardzo bogata w starorzecza, których całkowita powierzchnia przekracza 1500 km2. Głębokość koryta rzeki w górnych odcinkach waha się między 0,3 m i 0,7 m, a w dolnym biegu nie przekracza 1,5 m. Wydawać by się mogło, że dzięki tak ciekawej charakterystyce i ukształtowaniu rzeka musi mieć bogaty rybostan. Niestety, znaczne zanieczyszczenie na wielu odcinkach ogranicza występowanie ryb.
W rzece Ełk żyją przede wszystkim małe i średnie ryby. Najlepszymi łowiskami są wloty do jezior lub wyloty z nich. Najliczniej występującymi rybami są płocie, krąpie, ukleje oraz małe leszcze. Z ryb drapieżnych trafić można najczęściej okonie, szczupaki, a czasem węgorze (ale tylko w nocnych zasiadkach). Okonie dobrze biorą na obrotówki i gumy, a najskuteczniejszą metodą na białe ryby jest lekka bolonka. Nie łowi się tu okazów, dlatego stosowanie lżejszych zestawów jest uzasadnione. Żyłka główna 0,16 mm to w zupełności wystarczający zapas mocy. Przynętą, która w wiosennych cieplejszych dniach zawsze spisywała się rewelacyjnie, była kolorowa pinka. Ale warto też na zmianę spróbować zwykłego ciasta z wymieszanego ze sobą chleba oraz czosnku. Łowiąc białoryb, trzeba pamiętać, aby zestaw przepływał między roślinnością wodną tuż nad dnem lub w niedalekiej odległości od brzegu, gdzie rosną trzciny i inna roślinność nadbrzeżna.
Sekrety łowiska
Ełk jest płytkim łowiskiem, warto więc użyć spodniobutów, dzięki którym obłowimy trudno dostępne miejsca.
Informacje
Użytkownikiem wody od jazu w Stradunach do jazu w Nowej Wsi Ełckiej jest Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach. Zezwolenia można nabyć w sklepie „ADAŚ”, ul. Wileńska 29A/56, 19-300 Ełk, tel. (87) 621 76 18 lub 604 419 906.