Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
setTimeout(function(){(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({})}, 1000);

Rzeka Skawica

Skawica jest głównym dopływem Skawy. Ta nieco ponaddwudziestokilometrowa rzeka ma swoje źródło na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Powstaje z połączenia się dwóch potoków – Jałowca i Jaworzyny, leżących w strefie ochronnej BPN. Skawica jest dostępna dla wędkarzy poniżej zejścia się tych potoków (tuż obok znajduje się ośrodek zarybieniowy w Zawoi).

Skawica na całej długości jest typową górską rzeką, o bardzo dużym spadku i zmiennej szerokości i głębokości. Płynie jedną z najbardziej malowniczych dolin Beskidu Żywieckiego. Lodowata, krystalicznie czysta woda Skawicy rwie pośród grubych kamieńców, miejscami po naturalnych skalnych grzędach i płytach litej skały. Częste są tu głębokie doły, wybite przez rzekę w skałach, i kieszenie za dużymi głazami. Gdzieniegdzie znajdują się pozostałości sztucznych progów. Taki charakter w połączeniu z bardzo stromymi (zwłaszcza w okolicy Zawoi) brzegami stawia Skawicę w rzędzie trudnych technicznie rzek. A bardzo trudna jest zwłaszcza w okresie wyższych stanów wody. Podczas większych wezbrań lepiej mieć się na baczności. Szalejąca, głęboka woda stanowi prawdziwe niebezpieczeństwo. Podczas letnich burz lepiej wycofać się z głębokiego kanionu rzeki, ponieważ Skawica wzbiera najgwałtowniej ze wszystkich zachodniobeskidzkich rzek.

W Skawicy na całej długości występują pstrągi potokowe, trafiają się także ryby „spadające” z hodowli – tęczaki i źródlaki. Są też lipienie, które napotkamy raczej przy ujściu. Minusem tej pięknej rzeki jest miejscowe kłusownictwo. Na Skawicy wolno wędkować tylko na sztuczną muchę. Rzeka należy do ZO PZW Bielsko-Biała.

Sekrety łowiska: Na Skawicy duże pstrągi kryją się w szczelinach, pod półkami skalnymi i w innych miejscach, których jest tu sporo. Często są dla wędkarzy i kłusowników nieosiągalne, ale gdy woda jest zmącona i lekko podniesiona, potrafią zaskoczyć nas silnym uderzeniem w nimfę bądź streamera. Latem są tu intensywne rójki chruścika.

Informacje: Wzdłuż rzeki wiedzie szosa łącząca Zawoję z Makowem Podhalańskim. Na niektórych odcinkach rzeka nieco odbiega od drogi, płynąc w stromym, zacienionym kanionie. W okolicy jest dobre zaplecze noclegowe, zwłaszcza w Zawoi, która położona tuż pod najwyższą górą naszych Beskidów (Babią Górą – 1725 m), jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich w Polsce. Zawoja jest dużym ośrodkiem narciarskim.

Dane łowiska
W okolicy