Od kilkunastu lat, czyli od czasu oddania do użytku oczyszczalni ścieków w Słupsku, Słupia od Słupska do Włynkówka jest jednym z odcinków najchętniej odwiedzanych przez trociarzy.
Ten bardzo ciekawy fragment rzeki polecam wszystkim, którzy chcą spotkać się z łososiem i nie nudzić się, nawet gdy nie ma brań. Rzeka jest tu bowiem bardzo ciekawa. Nie brakuje wysokich skarp porośniętych buczyną, są niskie brzegi porośnięte olsem i fragmenty łąkowe, a nurt mocno meandruje. Ze względu na bliskość drogi łączącej Słupsk z Ustką bardziej uczęszczany jest lewy brzeg rzeki. Na prawym możemy nie spotkać nikogo. Bazą, gdzie zostawiamy samochód, może być oczyszczalnia ścieków, do której dojedziemy, skręcając w lewo z drogi nr 213. Rzeka jest tu wąska i głęboka, z pięknymi zakrętami. Najwygodniej łowi się tu woblerem, choć miejscowi wędkarze używają głównie wahadłówek. Zimą i wiosną dobry jest cały odcinek, natomiast latem fragment rzeki tuż poniżej Słupska robi się bardziej szczupakowy niż trociowy – dużo jest spowolnień i zastoisk z grążelami. Trocie łowi się głównie w typowych dla nich wlewach i na wyjściach z zakrętów, natomiast łososie lubią ustawiać się również na prostych odcinkach z niekoniecznie głębokimi rynnami. Latem, gdy rzeka zarasta, trocie chętnie zajmują stanowiska w rynienkach przy warkoczach zielska, skąd najłatwiej je wywabić błystką. Woda jest czysta i klarowna, choć zdarza się, że oczyszczalnia coś puści. Odcinek od oczyszczalni do młyna we Włynkówku to robota na cały dzień, i to raczej marcowy niż styczniowy. Warto przyłożyć się, łowiąc w dobrym wlewie późnym wieczorem. Często dopiero wówczas trocie uaktywniają się na tym odcinku.
Sekrety łowiska: Ze względu na możliwość złowienia łososia sprzęt musi być solidny, ale nie toporny. Łososie najlepiej reagują na woblery z mocnym czerwonym akcentem i na ciężkie, ale nieduże wahadłówki.
Informacje: Rzeką opiekuje się ZO w Słupsku. Zezwolenia można kupić w siedzibie okręgu w Słupsku przy ul. 3 maja 65 A, a jedno- i trzydniowe przez internet – szczegóły na stronie internetowej okręgu. Co roku 1 stycznia w Słupsku o godzinie 7 rano rozpoczyna się festyn wędkarski połączony z zawodami trociowymi.