Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wędki spinningowe – poradnik początkującego wędkarza

Wędkowanie może być pasją niosącą za sobą wiele korzyści. Poza przebywaniem na świeżym powietrzu, relaksem i wyciszeniem przy odrobinie szczęścia i umiejętności daje też satysfakcję ze złowionych ryb. Te z kolei można skonsumować lub wypuścić do zbiornika, jeśli łowienie jest jedynie formą sportu.

Aby zacząć wędkować, trzeba poznać zasady i wiedzieć, jaki sprzęt wybrać na start. Oto kilka podstawowych wskazówek.

Pierwsze kroki do wędkowania

Przygodę z wędkowaniem zawsze należy zacząć od dopełnienia formalności. Nie każdy bowiem wie, że w połowach ryb, tak jak w łowiectwie, obowiązują pewne zasady, których nieprzestrzeganie grozi wysokimi karami pieniężnymi. Przykładem może być nieprzestrzeganie okresu i wymiaru ochronnego ryb.

Do głównych czynności wstępnych należą zdobycie karty wędkarskiej oraz dokładne zapoznanie się z Regulaminem amatorskiego połowu ryb (RAPR). Już przed samym wyjazdem nad wodę trzeba też postarać się o zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez gospodarza akwenu, na którym znajduje się łowisko. Trzeba też skompletować sprzęt.

Początkujący wędkarze powinni zaczynać od łowienia metodą spinningową. Jest ona stosunkowo prosta i polega na tym, że na końcu żyłki lub plecionki umieszcza się przynętę. Następnie zarzuca się ją na wodę i zwija.

Przynęta prawidłowo prowadzona pod wodą stanowi zachętę dla ryb, skłaniając je do połknięcia jej wraz z haczykiem. Czynność ta wymaga nieco wprawy i innego zachowania zależnie od rodzaju zbiornika. Gwarantuje jednak spore prawdopodobieństwo sukcesu złowienia jakiegoś osobnika nawet przez niedoświadczonego amatora.

Wędki spinningowe – czym się cechują?

Spinning przez wiele lat był wykorzystywany głównie do łowienia szczupaków czy sumów. Ponieważ jednak w produkcji sprzętu wędkarskiego duże zmiany poczyniły najnowsze technologie, obecnie wędki spinningowe są bardziej uniwersalne i nadają się do łowienia zarówno drapieżników, jak i małych płotek czy leszczy.

Do łowienia metodą spinningową są niezbędne odpowiednie wędki. Powinny one zapewniać użytkownikowi komfort wykonywania dalekich i cichych rzutów, a jednocześnie przemyślanego prowadzenia przynęty. Dlatego wędka spinningowa jest stosunkowo krótka i charakteryzuje się niezbyt dużym ciężarem wyrzutu.

Wędzisko jest lekkie, ale bardzo wytrzymałe, dlatego dobrze znosi walkę z dużym drapieżnikiem. Mała waga ma duże znaczenie dla komfortu łowienia, gdyż pozwala wędkarzowi zmieniać pozycję bez odczuwania zbytniego obciążenia sprzętem.

Doświadczeni wędkarze wiedzą, że w spinningu nie liczy się niska cena sprzętu, lecz jego wytrzymałość w połączeniu z lekkością wędziska. Dlatego wędka dla początkującego wędkarza powinna być wybierana z uwzględnieniem kilku podstawowych parametrów.

Jak wybrać wędkę spinningową dla początkującego wędkarza?

Wędka spinningowa dla początkujących powinna być dobierana na podstawie tych samych kryteriów, którymi kierują się również weterani. Przede wszystkim należy wiedzieć, że spinning nie jest zawsze taki sam. Kryterium podziału jest waga wyrzucanej przynęty, która oczywiście decyduje o wielkości łowionych ryb. Cecha ta jest określana jako ciężar wyrzutu. Wyróżnia się spinning:

  • ultralekki (0,5-3 g),
  • lekki (3-10 g),
  • średni (10-30 g),
  • ciężki (30-60 g).

Wybór wędki powinien być podyktowany tym, na jakie ryby zamierza polować wędkarz. Spinning ultralekki stosuje się przy łowieniu okoni czy pstrągów. Spinning ciężki jest zarezerwowany dla sumów i szczupaków. Wędka dla początkującego wędkarza powinna też mieć stabilny chwyt, który ułatwi zarzucanie.

Drugim parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest wolne lub szybkie ugięcie wędki. Cecha ta powinna współgrać z rodzajem zastosowanej żyłki lub plecionki oraz z ciężarem wyrzutu.

Wędzisko wraz z żyłką i umieszczoną na niej przynętą musi być odpowiednio elastyczne i współpracować z wędkarzem. Pleciona jest mało sprężysta, dlatego lepiej mocować ją w wędce o szybkim ugięciu. Przy łowieniu na żyłkę lepszą będzie wędka twardsza, o wolnym ugięciu.

Istotnym parametrem jest też długość wędki. Standardowo mieści się ona w zakresie od 180 do 320 cm. Kryterium jej doboru przede wszystkim jest miejsce połowu.

Przy spinningu uprawianym z łodzi wędzisko może być krótsze i mieć 2,20-2,40 m. Przy łowieniu z brzegu wędka powinna mieć około 2,70 m długości.

Gdzie kupować wędki spinningowe dla początkujących wędkarzy?

Sprzęt wędkarski nie należy do tanich, dlatego podczas zakupu warto wziąć pod uwagę jego jakość. Dzięki temu można liczyć na to, że wędzisko nie złamie się podczas zmagań z dużym drapieżnikiem.

Dobra markowa wędka spinningowa dla początkujących będzie kosztować trochę więcej, ale przetrwa długo i nie narazi nas na kolejny zakup. Ponadto staranne wykończenie i dbałość o detale bez wątpienia przyczynią się do większego komfortu łowienia.

Po markowe wędki dobrej jakości warto udać się do sprawdzonego sklepu, takiego jak centrumwedkarskie.pl. Można w nim kupić sprawdzony sprzęt, akcesoria i kompletne wyposażenie nie tylko na spinning, ale też do połowu innymi metodami.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *