Czym karmić ryby w stawie?

Czym karmić ryby w stawie?

Czym karmić ryby hodowlane w stawie? Ryby w stawie wymagają pielęgnacji cały rok. Odpowiedni pokarm oraz częstotliwość karmienia jest kluczem do idealnej hodowli ryb. W zależności od tego, czy hodujesz ryby w stawie hodowlanym, czy ogrodowym oczku wodnym, cel dokarmiania ryb jest różny. Dokarmianie ryb rozpoczyna się wiosną – wtedy, gdy temperatura przekroczy 10°C, a kończy najczęściej wraz z końcem października. Ryb nie dokarmia się, kiedy temperatura spada poniżej 10°C, ponieważ stają się one wtedy odrętwiałe i pozostają przy dnie.

Czym karmić ryby w stawie?

Należy pamiętać, że ryby, które żyją w dobrze utrzymanym stawie mają dostęp do różnych pokarmów naturalnych, np. roślin oraz narybku. Dieta ryb musi być zbilansowana i urozmaicona, zatem muszą one dostawać odpowiednie dawki jedzenia o regularnych porach. Odpowiednia dawka jedzenia, to taka, którą ryby mogą zjeść w ciągu 10 minut. Ryby, które zamieszkują stawy hodowlane dokarmia się zazwyczaj gotowymi paszami, pszenicą, żytem, jęczmieniem, kukurydzą oraz granulowaną paszą. Skład pokarmu zwierząt powinien być zbilansowany, iż np. nadmiar pszenicy w diecie może prowadzić do otłuszczenia ryb, za to odpowiednie ilości kukurydzy w diecie korzystnie wpływają na ich wzrost.

Jak często karmić ryby w stawie?

Ryby w stawie powinny być dokarmiane raz na dzień. Najwięcej pokarmu powinno się podawać rybom, kiedy panują wysokie temperatury. Nie powinno się jednak podawać jedzenia w momencie, w którym najwyższa temperatura jest osiągnięta. Należy to zrobić z rana, po to, by ryby miały czas na spożycie pokarmu, zanim temperatura osiągnie najwyższy wynik w ciągu dnia. Jeśli jest taka opcja, pokarm należy zmoczyć przed podaniem, w celu zmniejszenia zużycia energii przez ryby podczas spożywania go.

Zobacz też: Jakie ryby do stawu?

Czym karmić karpie?

Karpie najlepiej karmić łubinem słodkim i gorzkim. Są one łatwo dostępne do kupienia na dzisiejszym rynku. Młode karpie można także karmić śrutą sojową, która będzie drobna. Najlepiej robić to jednak tylko tydzień przed odłowem oraz tydzień po przenosinach, ponieważ jest ona ciężkostrawna. Można karmić je również nasionami zbóż – najbardziej wydatna będzie kukurydza i pszenica. Czym karmić karpie żeby rosły szybko? Osiągają one największe przyrosty, gdy są karmione regularnie, ale w małych ilościach. Należy dostarczać im codziennie granulat, a zboże raz na około 3 dni. Dobrze jest poddawać wodę pomiarom na zawartość tlenu, ponieważ można wtedy określić najlepszy pobór paszy. Karpie nie powinny spożywać jedzenia w wysokich temperaturach, zatem podczas upałów i niedoboru tlenu w wodzie należy podawać im pokarm wcześnie rano. Najlepsze karmy dla karpi produkuje się głównie na karotenoidów, ponieważ wspomagają one wybarwianie ryb. Dobrze dobrany pokarm może być również lekiem karpiom podczas chorób. Stosuje się wtedy pasze lecznicze, które dobiera weterynarz.

Autorzy