Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Przynęty na sandacza – jak łowić tę rybę?

sandacz

Sandacz jest typowym drapieżnikiem naszych wód, wyspecjalizowanym w w drapieżnictwie nawet lepiej od szczupaka. Tego drugiego dosyć często przyławia się na białe lub czerwone robaki, a nawet na przynęty roślinne, w wypadku sandacza takie przypadki praktycznie nie występują.

Ryba dorasta encyklopedycznie do 120 cm, ale sandacze powyżej 5 kg wagi są już uznawane przez wędkarzy za godny łup. Na wędkę można sandacza łowić od 1 czerwca do 31 grudnia i najczęściej do tego celu używa się spinningu oraz specjalnych przynęt. Ze względu na specyficzny wzrok tego drapieżnika łowimy go w pochmurne, ciepłe dni, najlepiej na skrajach dnia z nocą (świt, zmierzch), przy czym spektakularne wyniki odnośnie do łowienia sandacza w nocy jest mitem. Największe sandacze łowi się późną jesienią, tuż przed początkiem okresu ochronnego.

Sandacze na spinning

Kij (wędzisko) zależne od preferencji (mój ma 270 cm), najlepiej wklejanka. Kołowrotek ze szpulą stałą, a na nim plecionka, która lepiej przekazuje sygnalizację najdelikatniejszych brań.

Najlepsze wyniki uzyskujemy ścigając przynęty wolno, tuż nad dnem, a na piaszczystych blatach wręcz po dnie. Dno pełne zaczepów i kamieni wymusza prowadzenie skokami i stosowanie opadu przynęty.

Przynęty spinningowe na sandacza

Przy łowieniu sandacza najlepiej sprawdzają się wszelakiego rodzaju przynęty gumowe, ale o niezbyt agresywnej pracy. Popularne kopyto prędzej skusi szczupaka, suma lub okonia, sandacza może odstraszyć, chociaż nie jest to regułą.

Rippery, czyli małe imitacje rybek, najlepiej o wydłużonym kształcie, z niewielkim ogonkiem albo ich odmiana, czyli jaskółki, z rozwidlonym, mało agresywnym ogonkiem na końcu. Do tego twistery, które są zagadką przy sandaczu, gdyż ich praca jest dosyć mocna. Skuteczność twisterów może mieć związek z linią naboczną labo z zainteresowaniem drapieżnika poruszeniem w wodzie, a atakiem na nią w chwili przerwania pracy. Mnóstwo ataków następuje bowiem podczas opadu, w chwili zamarcia przynęty. Kolory raczej jasne, biel i pastele, jednak eksperymentowanie z kolorami na sandaczowym łowisku jest jak najbardziej pożądane.

Inne rodzaje przynęt to koguty, czyli główki jigowe przystrojone piórami, polecane jednakże wytrawnym wędkarzom oraz błyski wahadłowe i woblery. Błystek obrotowych na sandacza się nie stosuje.

Inne metody łowienia sandacza

Łowienie sandaczy na żywą lub martwą rybkę także przynosi rezultaty, przy tym należy pamiętać, że ryby te mają bardzo wąski przełyk. Najlepsze żywczyki są tymi, które występują pospolicie na danym łowisku, co może czasami być problematyczne. Łowisko z przewagą płoci wyklucza taką przynętę, ponieważ płocie mają wymiar ochronny, trzeba więc próbować na ukleje, kiełbie albo bardzo małe karasie srebrzyste. Przypon dla sandacza musi mieć minimum 80 cm (najlepiej ok.120 cm) i nie wymaga kewlaru, wolframu, czy stali – sandacze nie przecinają żyłek.

Zobacz też:

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *