Jakie ryby biorą?

Jakie ryby biorą w czerwcu?

W czerwcu dni trwają coraz dłużej, nawet do 17 godzin. Noce są z reguły ciepłe i jasne. Temperatura wody sukcesywnie wzrasta i nawet głębokie zbiorniki są już na tyle ciepłe, by skusić najbardziej wymagających mieszkańców do żerowania. Czerwiec to przełomowy moment dla każdego wędkarza, na który warto czekać cały rok.

Jakie ryby biorą w czerwcu?

Wraz z początkiem czerwca kończy się okres ochronny sandacza i to on króluje wśród łowionych w tym czasie ryb. Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że zauważalny jest o tej porze istny szał sandaczowy, związany z długim oczekiwaniem na możliwość jego upolowania. Z racji faktu, że jest to ryba nocna, najlepszymi porami na jej łowienie są noc, wczesny poranek lub późny wieczór. W czerwcu można ponadto liczyć na najokazalsze klenie. Z wartych uwagi informacji, należy pamiętać, żeby do 15 czerwca koniecznie wybrać się na węgorze. Po tym dniu rozpoczyna się miesięczny okres zakazu ich łowienia. Chcąc upolować duży okaz tej ryby, warto udać się nad zamknięty zbiornik wodny, pozbawiony dopływów i odpływów. W czerwcu nadal chętnie biorą szczupaki. Dość dobrze okonie, płocie, liny i jazie. Bardzo intensywnie o tej porze żerują karpie i amury. W rzekach nadal można złowić pstrąga. Wartą uwagi zdobyczą jest także wspomniany wcześniej kleń. Ze względu na jego żarłoczność o tej porze roku można go łowić praktycznie na wszystko. Czerwiec to również bardzo atrakcyjny miesiąc dla morskich eskapad. Wraz z nastaniem lata rozpoczyna się pora wędkowania z plaży. W ten sposób można złapać na wędki gruntowe węgorze, leszcze i płastugi.

Okresy ochronne w czerwcu

Od 15 czerwca do 15 lipca trwa okres ochronny węgorza. Ponadto w czerwcu nie wolno łowić suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi) oraz certy (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia). Należy także cały czas pamiętać o ograniczeniach związanych z łowieniem łososi i troci wędrownej. Sprawdź pełną rozpiskę okresów ochronnych ryb w Polsce.

Kalendarz brań ryb na czerwiec

Dobrym czasem dla wędkarzy jest pierwsza połowa miesiąca. Po tym okresie następuje kilka dni gorszej prognozy, kiedy odnotowuje się dni słabego brania. Spadkowa tendencja jest chwilowa, ponieważ ostatnie trzy dni czerwca zapowiadają się szczególnie atrakcyjnie. Przewiduje się wówczas branie na bardzo dobrym, a nawet doskonałym poziomie. Sprawdź pełen kalendarz brań dla wędkarzy.

Czerwiec to bardzo korzystny czas dla wędkarzy związany z wyraźnym ociepleniem temperatury powietrza i wody. Chwilowe załamania pogody nie mają już tak gwałtownego przebiegu jak te odnotowywane w maju, przez co nie wpływają w tak dużym stopniu na zachowanie ryb. Dodatkowym atutem tego miesiąca jest fakt rozpoczęcia wakacji. Dla wielu miłośników wędkowania przerwa w nauce szkolnej ich dzieci oznacza możliwość częstszych i dłuższych wyjazdów na łono natury. Niewątpliwie jest to bardzo wdzięczny czas, który warto w pełni wykorzystać. Krótkie i ciepłe noce stanowią najlepszy czas na wędkowanie po zmroku, a coraz dłuższe dnie zachęcają do zaniechania pośpiechu i cieszenia się z możliwości przebywania w otoczeniu pięknej przyrody.

Sprawdź też:

Autorzy