sardela

Sardela

Podstawowe informacje

Engraulis encrasicolus, znana również jako sardela europejska, to gatunek ryby morskiej z rodziny sardelowatych (Engraulidae). Ten gatunek odgrywa istotną rolę w łańcuchu pokarmowym, stanowiąc ważne ogniwo żywieniowe dla wielu drapieżników, takich jak inne gatunki ryb, ptaki morskie i ssaki. Jest to gatunek pelagiczny, czyli przeważnie przebywa w wodach otwartych, z dala od brzegu.

Jak wygląda sardela?

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych cech opisujących omawiany gatunek:

  • Ciało silne, lekko bocznie spłaszczone;
  • Łuski łatwo wypadają, na głowie brak łusek;
  • Grzbiet zielonkawy lub wpada w niebieski odcień, a z dołu ryby te są srebrzysto-jasne;
  • Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj od 10 do 15 cm długości, choć niektóre mogą być większe.
sardele
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Gdzie występuje sardela?

Sardele to stosunkowo małe i tłuste ryby, które występują m.in. na Pacyfiku i wschodniej części Atlantyku. Natomiast najwięcej jest ich w Morzu Śródziemnym oraz nad Morzem Czarnym, rzadko bywa, że ta ryba jest spotykana w Zatoce Gdańskiej. Występuje wzdłuż wybrzeży Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji i innych państw Morza Śródziemnego.

Sardele – Odżywianie

Sardele żywią się planktonem roślinnym lub zwierzęcym. Gdy rybacy poławiają te ryby, to nęcą ikrą dorsza lub światłem lamp. Dodajmy też jednak, że sardela europejska żywi się głównie fitoplanktonem, czyli mikroskopijnymi roślinami wodnymi. Oprócz niego podstawą diety jest zooplankton.

Metody połowu i dodatkowe informacje

ławica
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Spora część krajów zaostrzyła przepisy co do wyławiania tych ryb, ponieważ zmniejszała się ich populacja. W dzisiejszych czasach są one dostępne konserwowane w szklanych słoikach bądź w puszkach oraz można dostać suszone sardele. Ciekawostką jest to, że jak to mięso sardeli konserwuje się nawet kilka lat. Sardela europejska preferuje wody o umiarkowanej temperaturze i jest najbardziej aktywna w okresie letnim, kiedy pokarm jest obfity. Tworzy stadne ławice, które mogą być obserwowane na powierzchni wody.

Sardela – wartości odżywcze

Ryby te pozytywnie wpływają na osoby, u których występuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Mianowicie mięso sardeli zawiera sporą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, zdrowe nienasycone tłuszcze. Tłuszcze te zapobiegają stanom zapalnym oraz chorobom serca. Natomiast dodać należy też, że w mięsie sardeli znajdziemy wapń, magnez i fosfor, które wspomagają nasze kości oraz regulują ciśnienie krwi. Ryby te posiadają sporą ilość białka, które pozytywnie wpływa na naszą rozbudowę i odbudowę tkanek.

Rozmnażanie sardeli

Sardele rozmnażają się zimą na wybrzeżach Afryki a latem w Morzu Północnym. W Morzu Śródziemnym sardele odbywają tarło przez cały rok. Tarło odbywa kilka razy w ciągu roku. Po tarle samce giną. Po roku czasu larwy mają już 10 cm. Żyją do 5 lat.

Jak przyrządzić sardelę?

smażone sardele
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Sardela jest to jedna z najpopularniejszych potraw kulinarnego świata. Cywilizacja Rzymian wykorzystywała je do produkcji „garum”. Jest to sos powstały ze sfermentowanej ryby, świeżych ziół oraz innych dodatków. Dodać też trzeba, że sardele mają bardzo ostry zapach, co niekiedy zniechęca ludzi. Jednakże gdy dowiesz się jak prawidłowo upichcić tę rybę, to docenisz jej smak.

Oto prosty przepis na przygotowanie sardyli:

Składniki:

  • Świeże sardele
  • Sól
  • Sok z cytryny
  • Olej roślinny

Instrukcje:

  1. Przygotuj sardele, usuwając łuski, głowy i wnętrzności.
  2. Delikatnie umyj sardele pod bieżącą wodą, aby pozbyć się ewentualnych resztek łusek.
  3. Następnie osusz ryby papierowym ręcznikiem i lekko posól z obu stron. Potem w rondlu lub na patelni rozgrzej olej roślinny na średnim ogniu.
  4. Połóż ryby na rozgrzanym oleju i smaż je przez 2-3 minuty z każdej strony, aż będą złociste i chrupiące.
  5. Wyjmij sardele z patelni i odkładaj na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, aby pozbyć się nadmiaru oleju.
  6. Skrop smażone ryby sokiem z cytryny, aby nadać im świeżości i lekkiej kwaskowatości.
  7. Podawaj na ciepło jako przekąskę lub główne danie. Możesz je podać z ulubionymi dodatkami, takimi jak pieczywo, sałatki lub sosy.

[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE