Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
Molwa

Molwa

Podstawowe informacje

Molwa, a właściwie molwa pospolita, jak brzmi pełna nazwa tego gatunku, to ryba morska z rodziny dorszowatych. Jej łacińska nazwa brzmi Molva molva. Jest to imponująca ryba o charakterystycznym wyglądzie, drapieżnych preferencjach żywieniowych i szerokim zasięgu występowania. Bywa spotykana w Bałtyku oraz w Morzu Północnym.

Jak wygląda molwa? Wygląd i charakterystyka molwy

Jak znaczna ilość gatunków ryb morskich, tak również i molwa pospolita zalicza się do ryb stosunkowo dużych. Dodajmy też, że jest to największa ryba wśród rodziny dorszowatych, a niektóre osobniki osiągają nawet blisko 2 m. Przeciętna zaś długość jednego osobnika wynosi 1,3 m. Waga tej ryby waha się od 30 kg do nawet 45 kg.

  • W kształcie molwa pospolita jest długa i smukła;
  • Jej głowa i oczy są małe, kontrastując z dużą szczęką, wyposażoną w imponujące zęby;
  • Szczęka górna wystaje nieco nad dolną, która wyposażona jest w mięsisty wąsik – narząd smaku i dotyku;
  • Molwy posiadają dwie płetwy grzbietowe. Pierwsza z nich jest krótsza, składa się z 14-15 promieni płetw. Jest przy tym zaokrąglona. Natomiast druga z płetw grzbietowych jest znacznie dłuższa i wyrównana na całej długości. To aż 61 do 68 promieni. Podobna do niej jest płetwa odbytowa.
  • Płetwa ogonowa jest krótka. Podobnie niedługie są płetwy brzuszne, nie sięgając przed płetwy piersiowe.
  • W kolorze molwa jest zielono-brązowa, czasem rudobrązowa. Na grzbiecie jest ciemniejsza, od dołu oraz na bokach kolor jaśnieje. Dodać też należy, że zazwyczaj młodsze osobniki są jaśniejsze od tych w pełni dojrzałych.
molwa
Źródło: Wędkarski Świat

Gdzie występuje molwa? Występowanie molwy

Molwa pospolita występuje jedynie na półkuli północnej. Natomiast jej główny zasięg rozciąga się w Oceanie Atlantyckim w okolicach Islandii. Dodatkowo molwę spotkać można na zachód od Wysp Brytyjskich i Półwyspu Skandynawskiego, u wybrzeży Kanady. Występuje także bardziej na północ w Morzu Barentsa, w Bałtyku pojawia się sporadycznie. Natomiast na południu zasięg występowania molwy sięga do Cieśniny Gibraltarskiej i przez nią dalej na północy skraj Morza Śródziemnego.

Preferowana przez molwę głębokość wynosi od 100 do 600 m.

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową molwa osiąga w wieku 5-6 lat. Natomiast okres rozrodczy gatunku trwa od marca do lipca. Wówczas samica molwy składa od 20 do 60 mln ziaren ikry. Ryby przed tarłem wędrują do głębszych wód, zazwyczaj w pobliże kontynentalnego stoku, gdzie tworzą skupiska tarłowe.

Czym się żywi molwa pospolita?

Oto przykład organizmów, które padają ofiarami przedstawionego gatunku:

  • Ryby: Molwa pospolita to drapieżnik, który żywi się innymi rybami. Główne składniki diety to małe śledzie, sardynki i inne małe ryby.
  • Skorupiaki: ryba molwa żeruje również na skorupiakach, takich jak krewetki i kraby.
  • Głowonogi: W diecie przedstawionej ryby można znaleźć także małe głowonogi, takie jak kałamarnice.

Molwa – Zastosowanie i znaczenie w gospodarce oraz rybołówstwie

Molwa jest poławiana gospodarczo na niewielką skalę. Jest jadalna, więc wykorzystuje się ją głównie w przemyśle spożywczym. Sprzedawana jest świeża, zasolona lub zasuszona. Natomiast kawior otrzymywany z ikry molwy uważany jest za przysmak w Hiszpanii, gdzie nazywają go huevas de maruca. Z tej ryby można także przyrządzić tradycyjne danie kuchni norweskiej, zwane lutefisk.

Komercyjnie ta ryba odławiana jest głównie za pomocą włoka. Czasami rybacy, zwłaszcza w okolicach Wysp Owczych używają do połowu sznurów haczykowych (ang. longlines).

Dodać też należy, że ten gatunek nie nadaje się za to do wędkarstwa typu „złap i wypuść” („catch and release”), coraz modniejszego i uprawianego na coraz szerszą skalę. Chodzi o to, że molwa to gatunek ryby głębokowodnej i dostosowana jest do życia na określonej głębokości w morzu. Tymczasem wyciąganie jej na powierzchnię powoduje poważne uszkodzenie jej pęcherza pławnego.

Polecane metody połowu molwy:

Jak przyrządzić molwę? Sprawdź przepis na molwę!

lipien smażony
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Oto jeden z przepisów na przyrządzenie molwy:

Składniki:

  • Filety molwy pospolitej
  • Sok z jednej cytryny
  • Sól i pieprz do smaku
  • Mąka pszenna do obtoczenia
  • Masło klarowane lub olej do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Filety dokładnie oczyść, usuń łuski i sprawdź, czy nie ma pozostałości kości. Następnie przepłucz je pod bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem.
  2. Skrop filety sokiem z cytryny z obu stron i pozostaw je na kilka minut, aby sok wniknął w mięso ryby.
  3. Dopraw filety solą i pieprzem z obu stron, delikatnie wcierając przyprawy w mięso.
  4. W misce umieść mąkę pszenną. Obtocz każdy filet w mące, upewniając się, że jest równomiernie pokryty.
  5. W dużym rondlu lub na dużej patelni rozgrzej masło klarowane lub olej na średnim ogniu.
  6. Gdy tłuszcz jest dobrze rozgrzany, delikatnie umieść filety na patelni. Smaż je przez około 3-4 minuty z każdej strony, aż będą rumiane i chrupiące.
  7. Po usmażeniu filetów wyjmij je z patelni i odkładaj na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby nadmiar tłuszczu został wchłonięty.
  8. Podawaj usmażone filety molwy pospolitej od razu, najlepiej z ulubionymi dodatkami, takimi jak ziemniaki, sałatka czy warzywa grillowane.

Pamiętaj, że smak i konsystencja molwy pospolitej są delikatne, więc ważne jest delikatne i odpowiednie smażenie, aby zachować soczystość ryby. Smacznego!

[xyz-ips snippet="loop"]
[xyz-ips snippet="loop"]

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną. 

Wędkarski Świat © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżonE