...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jakie ryby biorą w maju?

Jakie ryby biorą?

Maj jest miesiącem wyczekiwanym przez wielu pasjonatów wędkarstwa. To nie tylko czas pięknej pogody, ale też moment zakończenia okresu ochronnego ograniczającego możliwość łowienia cenionych gatunków ryb. Ciepłe dni sprzyjają ożywieniu wodnych ekosystemów, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w ilości złowionych zdobyczy. Na majowe wypady warto zabrać ze sobą dzieci, aby oderwać je od codziennej rutyny. Majówka spędzona na łonie przyrody z całą pewnością będzie wartą rozważenia alternatywą dla czasu spędzonego przed ekranem komputera.

Jakie ryby biorą w maju?

W maju, po odbytym tarle i zakończonym okresie ochronnym, wędkarze mogą się nacieszyć łowieniem szczupaka. Niewątpliwie to właśnie ten drapieżnik stanowi główny cel majowego wędkowania. Z końcem kwietnia kończy się również zakaz ingerowania w liczebność populacji bolenia. Na świnkę wędkarze muszą czekać do połowy miesiąca (konkretnie do 15 maja). Ciepłe, wiosenne tygodnie to też dobry czas na karasie i liny. W końcu pojawia się szansa na złowienie sporych okazów. Maj to także triumfalny powrót karpi, które w końcu chętniej i w bardziej uporządkowany sposób zaczynają rozglądać się za przynętą. W rzekach królują jazie, ale całkiem prawdopodobne jest również złowienie klenia. Coraz więcej atrakcji czeka w maju wędkarzy na morzu. Wzrost temperatury sprawia, że wody przybrzeżne zaczynają obfitować w różne gatunki ryb, nie tylko w śledzie.

Okresy ochronne w maju

Okres ochronny nadal obejmuje sandacza (do 31 maja), suma (zależnie od regionu, do 31 maja lub 30 czerwca), lipienia (do 31 maja) oraz certę (z wyjątkiem w rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia).

Kalendarz brań na maj

Pełnia księżyca przypada w tym miesiącu na czas od 6 do 8 maja. Jest to okres szczególnie dobrych brań. Co ciekawe w maju nie obserwuje się dłuższych momentów zmniejszonej aktywności ryb. Generalnie intensywność brań jest rozłożona dość równomiernie. Najgorsze dla wędkarzy dni przypadają na 2., 16. i 17. maja, wówczas przewiduje się brania słabe. Poza tymi dniami dominującymi są okresy o bardzo dużym lub dużym natężeniu aktywności. Przeczytaj szczegółowy kalendarz brań ryb.

Maj jest jednym z najlepszych dla wędkarzy miesięcy ze względu na przyjazną aurę pogodową i piękną, wiosenną oprawę łowisk. Ostatnimi czasy obserwuje się jednak coraz więcej anomalii przypadających na ten czas, które są wynikiem gwałtownych zmian temperatury. Każde nagłe ochłodzenie następujące po ciepłym, majowym dniu wpływa na wodne ekosystemy, wprowadzając zamęt w życie ryb. Spadek temperatury wody przyczynia się do obniżenia aktywności tych zwierząt, w efekcie czego wędkarze, zwłaszcza ci łowiący w jeziorach i stawach, obserwują zmniejszenie częstotliwości brań. Maj może zatem spłatać niejednemu pasjonatowi łowienia figla w postaci braku brań. W obliczu takiego ryzyka, wszystkim wędkarzom należy życzyć ciepłego weekendu majowego, aby mogli wykorzystać ten czas na aktywny wypoczynek nad wodą. Nadchodzący czas urlopów stanowi okazję do zaplanowania dalszej wyprawy w celu znalezienia nowych miejsc łowieckich.

Sprawdź też:

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.