Jakie ryby biorą?

Jakie ryby biorą w sierpniu?

Wraz z drugą połową miesiąca noce stają się coraz chłodniejsze, a dnie coraz krótsze. Powoli na horyzoncie zaczyna zarysowywać się zapowiedź nadchodzącej jesieni. To wyczekiwany moment ulgi dla tych wędkarzy, którzy nie przepadają za bardzo wysokimi temperaturami. W sierpniu nadal obserwuje się duże zainteresowanie łowieniem ryb, a łowiska przeżywają szturm miłośników wędkowania. Aktywność ryb nie maleje w porównaniu z lipcem. Nadal można liczyć na liczne i okazałe zdobycze.

Jakie ryby biorą w sierpniu?

W sierpniu nieco aktywniejszy staje się szczupak.Warto na niego zaczekać na zarośniętych łąkach lub w głębokich spadach. W rzekach nadal można łowić sumy, jazie, klenie i płotki. Wyczekiwanymi zdobyczami są brzany. Najlepiej zaczaić się na nie w zbiorniku lub akwenie, w którym woda jest dobrze natleniona. Dobrze biorą zwłaszcza w słoneczne popołudnia i w nocy. W jeziorach bardzo aktywne są okonie, które najłatwiej spotkać na płyciznach. Równie ożywione są karpie. Lato wzmaga apetyt tych ryb, sprawiając, że łatwo można dostrzec ich kształt tuż przy powierzchni wody. Miłośnicy pstrągów powinni wygospodarować czas na wyjazd, ponieważ sierpień kończy czas, w którym nie obowiązuje okres ochronny dla ryb tego gatunku. Dodatkowym argumentem przemawiającym za organizacją takiego wypadu jest fakt, że woda w górskich potokach, mimo trwania lata ochładza się o kilka stopni, w wyniku czego pstrągi uaktywniają się celem zgromadzenia pożywienia. Wędkarze w wyniku wzmożonego apetytu tych ryb, mogą liczyć na udane łowy. Będąc w euforii związanej z obfitością brań, nie należy jednak zapominać o zachowaniu bezpieczeństwa, śliskie kamienie znajdujące się na dnie rzek niejednokrotnie stają się przyczyną kontuzji. Zdaniem doświadczonych wędkarzy, poza połowem pstrągów, do największych letnich atrakcji należy zaliczyć łowienie na spinning troci wędrownych i łososi. Nadal warto również pojechać nad morze, aby tam spróbować swoich sił, łowiąc z pokładu kutra dorsze lub z poziomu plaży śledziebelony i trocie wędrowne.

Okresy ochronne ryb w sierpniu

Poza stałymi ograniczeniami dotyczącymi troci wędrownej i łososia (w Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku nie wolno łowić wspomnianych ryb w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia zakaz obowiązuje w piątki, soboty i niedziele) w sierpniu nie odnotowuje się okresów ochronnych. Wędkarze mogą swobodnie cieszyć się swoimi trofeami, bez obaw dotyczących możliwości złamania ustawowych ograniczeń.

Kalendarz brań ryb na sierpień

Podobnie jak lipiec, sierpień jest bardzo dobrym miesiącem do łowienia ryb. Przewiduje się bardzo dużą aktywność tych zwierząt, zwłaszcza w czasie trwania pełni księżyca przypadającej na 2., 3. i 4. sierpnia. Koleje dni warte uwagi mają mieć miejsce od 25 do 27 sierpnia, kiedy to przewiduje się brania doskonałe. Stosunkowo nie najlepiej w tym kontekście wypada okres od 10 do 20 sierpnia, wówczas to możemy zauważyć zapowiedź kilku słabych brań przeplatanych ze średnimi. Sprawdź pełny kalendarz wędkarskich brań.

Lato bez wątpienia sprzyja łowieniu ryb. To czas aktywnego żerowania większości gatunków. Warto wyposażyć się w prowiant i odzież na cały dzień, aby skorzystać z pięknej pogody, tym bardziej, że sierpień kończy sezon letniego szaleństwa w wędkarstwie. Wraz z nastaniem drugiej połowy miesiąca dni sukcesywnie będą stawały się coraz krótsze, a noce chłodne. Ryby powoli zaczną reagować na zapowiedź nadchodzących zmian. Ożywią się szczególnie drapieżniki przeczuwające konieczność wzmożonych polowań. Dopóki jesienne chłody nie zaczną skutecznie uprzykrzać nocnego wędkowania, warto spróbować łowienia po zmroku. Jeszcze kilka tygodni i coraz trudniej będzie zmobilizować się do pozostania na dworze po zachodzie słońca. Sierpień jest bez wątpienia ostatnim momentem na podjęcie tego typu aktywności. Dla wszystkich osób ceniących spokój i ciszę dobrą informacją jest zapewne ta stanowiąca przypomnienie, że wraz z końcem miesiąca zdecydowanie zmaleje liczba wczasowiczów i wędkarzy amatorów, których słomiany zapał związany z łowieniem ograniczył się wyłącznie do kilku dni urlopu. Co ciekawe wraz z powrotem przedwakacyjnej harmonii i ładu łatwiej jest złapać większe okazy ryb.

Sprawdź też:

Autorzy