Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

PIT-37 – kto rozliczy się tym rodzajem PIT?

W dzisiejszych czasach każdy może złożyć deklarację PIT-37 przez internet. Rozliczenie PIT-online jest bardzo proste. Tradycyjne formularze PIT-nadal są wykorzystywane, ale na ogół dotyczy to osób starszych, które nie czują się pewnie w obsłudze komputera.  Pozostali najczęściej wybierają deklaracje PIT-przez Internet. W artykule wyjaśniamy, dla kogo przeznaczony jest PIT-37 i jak rozliczyć PIT-37 w szybki i bezstresowy sposób. Zapraszamy do lektury!

Rozliczenie PIT-online 2023/2024

Jeszcze kilkanaście lat temu sama myśl o zeznaniu podatkowym mogła podatnikom spędzać sen z powiek. Najczęściej dotyczyło to skomplikowania rozliczenia, które wymagało odpowiedniej wiedzy dotyczącej podatków. Papierowy druk PIT-37 był dokumentem, który w razie pomyłki generował sporo problemów, gdyż korekta PIT wymagała ponownego wypełnienia niekończących się “okienek” w formularzu. Stąd rozliczenie PIT powierzano biurom rachunkowym. 

Współcześnie większość osób fizycznych uważa, że w zeznaniu PIT nie ma nic trudnego. Dzieje się tak dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu – bezpłatnemu programowi do e-PIT-37, które zawiera zawsze aktualne druki PIT z wygodnym kreatorem, który krok po kroku prowadzi przez proces rozliczenia z fiskusem. Na podatników czeka podatnik.info – portal podatkowy, gdzie każdy ma możliwość przybliżenia sobie tematu rozliczenia PIT. Możliwe jest indywidualne lub wspólne rozliczenie podatku. Niektórzy z podatników mogą brać pod uwagę szereg ulg podatkowych. Co ważne, program automatycznie analizuje wprowadzane dane i od razu informuje użytkownika, gdy tylko zauważy błędy w deklaracji PIT. Korzystając z darmowego programu do PIT, minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu w rozliczaniu deklaracji, co pozwala na uniknięcie niekiedy dużych kłopotów.

Kto musi wypełnić deklarację PIT-37?

PIT-37 jest dla osób, które otrzymują dochody z tytułu stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej. Może to być umowa o pracę lub mogą to być umowy o charakterze cywilnoprawnym (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Dotyczy też emerytów i rencistów, gdy dochody pochodzące z ZUS podlegają opodatkowaniu. Głownie chodzi o dochody osiągane za pośrednictwem płatnika w Polsce. Mogą to być też dochody osiągane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub spoza europejskiego obszaru gospodarczego, ale muszą być rozliczane przez polskiego płatnika. Poza tym PIT-37 dotyczy świadczeń przedemerytalnych, dochodów ze stypendium, dotacji pochodzących z ubezpieczenia społecznego, świadczeń wypłacanych z  Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Funduszu Pracy, a także dochodów z umów akwizycyjnych. Rozliczenie praw autorskich to również PIT-37. Druk PIT-37 jest odpowiedni również dla osoby, która odbywa karę pozbawienia wolności. Deklaracji PIT-37 nie mogą wybierać osoby, które zajmowały się prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej i miały przychody z działów specjalnych produkcji rolnej. Osoby, które chcą rozliczyć się z wysokości osiągniętego dochodu w ramach nierejestrowanej działalności gospodarczej, dla celów podatkowych muszą wybrać PIT-36. Warto sprawdzić, jakie ulgi podatkowe są dostępne w danym roku podatkowym – w tym celu polecamy wizytę na wspomnianym wcześniej portalu podatkowym podatnik.info.

Jakie dane są niezbędne do deklaracji PIT? 

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę lub na umowę cywilnoprawną otrzymuje PIT-11. W przypadku emerytów i rencistów jest to PIT-40A. Na bazie tych dokumentów można rozliczyć PIT-37, pod warunkiem że nie była prowadzona nierejestrowana działalność gospodarcza. Trzeba też wiedzieć, z jakich ulg podatkowych dany podatnik może faktycznie skorzystać. Wypełnianie deklaracji PIT-37 to zazwyczaj przepisywanie danych z deklaracji otrzymanych od pracodawcy lub organu rentowego. Jeśli jest wiele PIT-11 z tytułu umów cywilnoprawnych, to koniecznie trzeba je starannie podsumować, by potem nie było konieczne składanie korekt. Trzeba też poprawnie wprowadzić swoje dane osobowe i adresowe. W urzędzie skarbowym panuje zasada, że im szybciej zostanie złożona deklaracja podatkowa, tym szybciej podatnik otrzyma zwrot podatku (jeśli oczywiście wyjdzie nadpłata). 

Formularz PIT-37 – drukowany czy online?

Każdy podatnik może wybrać PIT-37 w wersji elektronicznej lub drukowanej. Jeśli chodzi o standardowe formularze, to w pierwszej kolejności trzeba pobrać aktualne druki. Problematyczne może okazać się przepisywanie deklaracji z powodu omyłek pisarskich lub obliczeniowych. Dodatkowo taki dokument trzeba nadać za pomocą listu poleconego lub przesyłki kurierskiej. Można go też osobiście złożyć w urzędzie skarbowym. Ta forma PIT-37 jest zdecydowanie bardziej czasochłonna. Dlatego korzystniej jest wybierać Twój e-PIT, gdzie program krok po kroku prowadzi przez proces rozliczenia. Program analizuje wprowadzane dane i od razu informuje nas, jeśli popełniliśmy błąd. We wspomnianym programie do PIT można rozliczyć wszelkie ulgi, jakie nas dotyczą. Po prawidłowym rozliczeniu PIT otrzymamy UPO (urzędowe poświadczenie odbioru), które jest naszym potwierdzeniem, że przesłana przez nas deklaracja została zarejestrowana w urzędzie skarbowym i oczekuje na weryfikację. 

Materiał partnera

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.