Jakie ryby biorą?

Jakie ryby biorą w październiku?

Złota jesień stanowi piękne tło dla relaksu nad wodą. Ostatnie lata przyzwyczaiły wędkarzy do ciepłych, październikowych dni, niemniej nie jest pewnym, czy będzie to już stała tendencja, dlatego warto wykorzystać każdy słoneczny dzień, zanim chłód na dobre przegoni większość miłośników łowienia ryb znad jezior, stawów i rzek. Zwyczajowo pogoda w drugiej połowie miesiąca jest zdecydowanie mniej przyjazna, co znajduje swoje przełożenie w organizacji podwodnego życia. Z łowieniem których gatunków ryb lepiej się pospieszyć?

Jakie ryby biorą w październiku?

Generalnie o tej porze obserwuje się spadek aktywności żerowej większości ryb, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca, co jest wynikiem obniżenia temperatury wody. Wędkarze mogą liczyć na płocie, leszcze, jazie, certy i klenie. Te ostatnie szczęśliwcom udaje się złapać w imponujących rozmiarach. Nadal możliwe jest złowienie okonia, szczupaka lub sandacza, ponieważ drapieżniki usilnie starają się polować i dość szybko wyłapują ślady przynęty. Należy przy tym pamiętać, że sandacz jest rybą trudną do złowienia. Początkujący wędkarze powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że wyprawa ukierunkowana na złowienie przedstawiciela tego gatunku wymaga sporej praktyki. W październiku warto uzbroić się w cierpliwość i zapolować na lipienie. Nad rzeką, zwłaszcza w drugiej połowie października często można zobaczyć wędkarzy czekających na bolenie, których wbrew obiegowym opiniom wcale o tej porze nie brakuje. W morzu warto spróbować złowić z pokładu rybackiego kutra dorsze, a z plaży leszcze i płastugi.

Okresy ochronne ryb w październiku

Z nastaniem października rozpoczyna się okres ochronny siei, który trwa do 31 grudnia. Nadal zakazane jest łowienie pstrąga potokowego. Okres ochronny w przypadku tej ryby kończy się dopiero 31 stycznia. Przeczytaj pełną listę okresów ochronnych.

Kalendarz brań ryb na październik

Miesiąc rozpoczyna się pełnią księżyca, która wyraźnie wzmaga aktywność ryb. Od 3 do 9 października przewiduje się branie na poziomie średnim lub dobrym, po czym następuje kilka dni wyraźnej tendencji spadkowej. Najgorsze dni dla wędkarzy to 10., 11., 13. i 26. października. Druga połowa miesiąca jest zdecydowanie bardziej wyważona. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni można zauważyć dni ze wskaźnikiem bardzo dobrych brań. Sprawdź pełen kalendarz wędkarskich brań.

W październiku warto skupić się na łowieniu ryb drapieżnych, jako że to one wykazują większą aktywność żerową. Jesienny chłód wymaga na wędkarzach wymianę lżejszej odzieży na zdecydowanie cieplejszą i bardziej profesjonalną. Dnie stają się coraz krótsze, a noce nieprzyjemne. Wiele osób wraz z końcem miesiąca decyduje się na schowanie wędki i przeczekanie nadchodzących zimnych tygodni w domowych pieleszach, by w pełni sił wrócić do łowienia wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Wbrew pojawiającemu się zniechęceniu, warto wykorzystać październik na oddanie się swojemu hobby przed nastaniem pierwszych mrozów. Ostatnie lata udowodniły, że może być to czas pięknej złotej jesieni. Jeziora i rzeki zapraszają prawdziwych pasjonatów obietnicą ciszy. Dawno już minął okres wakacji, a co za tym idzie nad akwenami panuje niezmącony niczym spokój.

Sprawdź też:

Autorzy