Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Czy ryba to zwierzę?

czy-ryba-to-zwierze

Impulsem do napisania tego tekstu stały się dla mnie wydarzenia, które miały miejsce w marcu tego roku podczas targów wędkarskich. Otóż w dniu zakończenia imprezy zabito z niejasnych powodów ryby, które pływały w olbrzymim akwarium i były główną, mocno reklamowaną wizytówką targów, atrakcyjną zwłaszcza dla dzieci i wędkarskiej młodzieży. Trudno pozostawić to bez komentarza.

To smutne wydarzenie wywołało bardzo wiele negatywnych reakcji wśród wędkarzy – z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że ryby potraktowano w wyjątkowo okrutny sposób – przynajmniej sądząc na podstawie nagranych przez przypadkowych świadków krwawych filmików, które trafiły do sieci i rozeszły się w środowisku wędkarskim lotem błyskawicy. Po drugie dlatego, że sam fakt uśmiercenia ryb na targach wędkarskich, niezależnie od drastycznych okoliczności i prawnych uwarunkowań, stoi w głębokiej sprzeczności z mocno nagłaśnianymi na targach i popularnymi wśród wędkarzy hasłami oraz ideami sportowego wędkarstwa: „no kill”, „złów i wypuść”, „uwalniam okazy” i „ratuj ryby”.

Nie mam zamiaru oceniać targowego pogromu ryb, gdyż w tej sprawie prawdopodobnie zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające, które rozstrzygnie, czy doszło do naruszenia prawa i kto jest za tę sytuację odpowiedzialny. Postanowiłem jednak przeanalizować prawne uregulowania dotyczące zabijania ryb, ponieważ w wędkarskich social mediach pojawiło się na ten temat sporo opinii i ocen błędnych z punktu widzenia obowiązującego prawa. …

Merytoryczny artykuł na ten temat znajdziecie w WŚ 5/2018 na stronie 84.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.