Jakie ryby biorą w marcu?

Jakie ryby biorą?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni zwierzęta, w tym także ryby podejmują większą aktywność, budząc się z zimowego letargu. Sprawdzone w łowieniu pod lodem techniki przestają się sprawdzać, a sprzęt wymaga natychmiastowej zamiany na inny. Obecnie marzec, jako że obserwuje się coraz szybsze nadejścia wiosny, jest momentem na rozpoczęcie przygotowań do kolejnego sezonu wędkarskiego. Jakich zdobyczy można się spodziewać w tym miesiącu? Jakie ryby są najbardziej aktywne w marcu?

Jakie ryby biorą w marcu?

Zależnie od temperatury i grubości lub braku lodu wędkarze spodziewają się odmiennych połowów. Wyraźne ocieplenie oznacza, że powinni nastawić się przede wszystkim na łowienie płoci. Marzec może być czasem aktywnego żerowania tej ryby, oczywiście pod warunkiem podwyższenia słupka rtęci na termometrach. W przypadku wędkowania w obrębie rzek i zbiorników zaporowych można liczyć na branie leszczy i kleni. O tym czasie możliwe jest również złowienie uklei pospolitej lub wzdręgi. Doświadczeni wędkarze mają zapewne nadzieję na branie jazia, co jest jak najbardziej możliwe w okolicach marca. Wśród obiegowych opinii pojawia się ta o rozpoczęciu w tym czasie sezonu na karpie. W praktyce okazuje się, że ta ryba jest jeszcze dość płochliwa na końcówce zimy i dopiero przebudza się z odrętwienia wywołanego chłodem.

Okresy ochronne ryb w marcu

Wędkarze są zobowiązani do przestrzegania okresów ochronnych. Marzec jest czasem, kiedy nie wolno łowić brzany (do 30 czerwca), szczupaka (do 30 kwietnia), sandacza (do 31 maja), lipienia (do 31 maja), głowacicy (do 31 maja) oraz świnki (do 15 maja), mimo że jest to czas jej aktywnego żerowania. Dodatkowo należy pamiętać, że na wodach PZW obowiązuje w tym miesiącu okres ochronny bolenia.

Kalendarz brań ryb na marzec

Jakie informacje można znaleźć w kalendarzu brań na marzec? Nie zawiera on odkrywczych informacji, ale warto je mieć na uwadze, przygotowując się do wędkowania. Ryby mogą w tym miesiącu wykazywać się zmienną aktywnością i brać na przemian, raz z dużą, raz z minimalną częstotliwością. Początek marca to czas naprzemiennie dobrego i przeciętnego brania. W drugiej dekadzie przewiduje się średnie natężenie, a w ostatnich dziesięciu dniach dobre. Należy pamiętać, że pełnia księżyca przypada na okres od 2 do 10 marca.

Planując kolejny sezon wędkarski, należy mieć na uwadze zmienny charakter marca. Ciepłe dni bardzo często przeplatają się w tym miesiącu z zimnymi, co znajduje odzwierciedlenie w zachowaniu ryb. W życiu tych zwierząt jest to czas wielu zmian, wzrasta ich aktywność, ale większość nadal przejawia oznaki odrętwienia i obojętności na zanętę, którą należy używać z umiarem i rozsądkiem. Wraz z topnieniem lodu i nastaniem ocieplenia zimujące w niższych partiach wód gatunki wypływają bliżej powierzchni, co umożliwia ich złowienie za pomocą letniego sprzętu. Należy mieć na uwadze konieczność przejrzenia wędek, spławików i żyłek używanych w okresie wiosny i lata. Wymagana jest także zmiana stosowanych przynęt. Niezależnie od obfitości złowionych okazów i chimeryczności panującej pogody warto podjąć aktywność wędkarską w tym czasie, aby poczuć pierwszy zew cieplejszych dni i nabrać nowej energii na nadchodzący sezon. Marzec to dobry czas na powrót do ulubionego hobby dla osób, które nie zrezygnowały z wędkowania w okresie zimowym. Dla aktywnych cały rok pasjonatów wraz z nastaniem tego miesiąca rozpoczyna się okres zmian ekwipunkowych.

Sprawdź też:

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.