Jakie ryby biorą?

Jakie ryby biorą we wrześniu?

Z początkiem wrześniem nad wodę powraca spokój. Kończy się sezon urlopów, dzieci i młodzież wracają do szkół. Nad jeziorami i stawami pozostają prawdziwi pasjonaci wędkarstwa, których zapewne cieszy brak tłumów i hałasu. Ponownie można skorzystać z dobrodziejstw mola czy pomostu. Przyroda wchodzi w okres przejściowy pomiędzy latem a jesienią. Rozpoczyna się piękna pora, kiedy słońca nadal śle ciepłe promienie, ale nie mają już one takiej intensywności. Otoczenie sprzyja wypoczynkowi.

Jakie ryby biorą we wrześniu?

We wrześniu nadal dużą aktywnością wykazują się ryby ciepłolubne. Doświadczeni wędkarze wiedzą, że to ostatnie tygodnie na złowienie amura, karpia, lina czy karasia. Żerowanie tych ryb ulegnie osłabieniu wraz z nastaniem jesiennych chłodów. Przy ciepłym wrześniu miłośnicy tych gatunków, jeśli wstaną wystarczająco wcześnie, mogą liczyć na największe sztuki. Zbliżające się wraz z nadchodzącą jesienią zmiany znajdują odzwierciedlenie w niepokoju drapieżników. Ich poddenerwowanie stanowi reakcję na przygotowania do spadku temperatury wody. Wyraźnie wzrasta u ryb mięsożernych poziom agresji. O tej porze można liczyć na złapanie okonia, podążającego nerwowo za zarzuconą przynętą. Warto poszukać także łowisk szczupaków. Dla amatorów dużych okazów przydatną może okazać się informacja, że wrzesień to czas najokazalszych płoci. W rzekach łatwo o bolenie, zwłaszcza w okresach obniżonego poziomu wód. W obrębie morskich wód należy skupić się na dorszu, przy czym należy wiedzieć, że nadal można liczyć na zadowalające wyniki, łowiąc z poziomu plaży na wędki gruntowe.

Okresy ochronne ryb we wrześniu

We wrześniu zakazane jest łowienie pstrąga potokowego (do 31 grudnia), troci jeziorowej (do 31 stycznia), certy (w Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia do 30 listopada. W Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych rzekach certy nie wolno łowić od 1 stycznia do 30 czerwca), troci wędrownej (w Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele), łososia (w Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele). Sprawdź pełną rozpiskę okresów ochronny na wodach w Polsce.

Kalendarz brań ryb na wrzesień

Generalnie uważa się, że wrzesień jest czasem średniego natężenia brania. Najlepszy czas na wędkowanie przypada na pierwsze trzy dni miesiąca, co pokrywa się z pełnią księżyca. Ponownie tak dobry okres może się powtórzyć na przestrzeni 23 – 25 września. Najgorsze dni ze słabymi braniami przypadają na 11., 12., 14. i 26. września. Zobacz pełen wędkarski kalendarz brań.

Wrzesień to czas, kiedy ryby są jeszcze dość aktywne, a pogoda sprzyja dłuższemu relaksowi z wędką w dłoni. Zapaleni hobbiści powinni dobrze zorganizować swój czas, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie wiążą się z łowieniem ryb w tym miesiącu. Wraz z końcem lata temperatury zaczną spadać, czego skutki od razu będzie można zauważyć w zachowaniu ryb, zwłaszcza tych ciepłolubnych. Staną się one bardziej ociężałe i mniej chętne do gonienia za przynętą. Szczególnie zdyscyplinowani powinni być zatem miłośnicy rodzimego karpia, bo każde ochłodzenie będzie się wiązało ze zmniejszeniem szansy na jego złowienie poza obrębem komercyjnych łowisk. Poziom satysfakcji odczuwanej w przypadku wędkowania na terenie odgrodzonych sztucznie zbiorników jest niestety nieporównywanie mniejszy od tego, który towarzyszy miłośnikom łowienia podczas przebywania na łonie dzikiej, niczym nieograniczonej natury, dlatego warto się pospieszyć i wykorzystać czas względnej aktywności karpia. Mając na uwadze komfort wędkowania, należy ponadto pamiętać, że coraz chłodniejsze wieczory powinny być sygnałem mobilizującym do przejrzenia jesienno- zimowego ekwipunku i uzupełnienia ewentualnych braków.

Sprawdź też:

Autorzy