Jakie ryby biorą?

Jakie ryby biorą w listopadzie?

W listopadzie nad wodą z każdym dniem widać coraz mniej wędkarzy. Dnie stają się coraz chłodniejsze, ponure i wilgotne. Pogoda nie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Tylko najwytrwalsi nie porzucili wędek w oczekiwaniu na wiosenne ocieplenie. Ryby podobnie jak ludzie wykazują się zmniejszoną aktywnością. Są ociężałe i mniej chętne do łapania przynęty.

Jakie ryby biorą w listopadzie?

W zamkniętych zbiornikach wodnych, jeziorach czy stawach można złowić ukleje, płocie, leszcze i okonie. O te ostatnie najłatwiej na terenach starorzeczy. Dużym atutem takich miejsc jest ich odosobniony charakter. Wybierając się w tego typu rewiry, można liczyć na spokój i ciszę. Z każdym upływającym dniem listopada maleje szansa na spotkanie z karpiem, którego aktywność sukcesywnie maleje w związku ze spadkiem temperatury wody. W rzekach nadal można złowić płocie, certy, jazie i klenie. Szczęśliwcy mają szansę na upolowanie okazałych lipieni, niemniej doświadczeni wędkarze wiedzą, że największym wyzwaniem tego okresu jest złowienie miętusa, ryby bardzo tajemniczej i wbrew pozorom rzadkiej. Chcąc ją złapać, najlepiej udać się nad głębokie, zimne jeziora, w których woda jest dobrze natlenioną. Opcjonalnie można szukać ujść dopływów do rzek i jezior. W listopadzie nadal można liczyć na złapanie szczupaka oraz sandacza. Miłośnicy wędkowania w morzu mogą liczyć na upolowanie z pokładu kutra rybackiego dorodnych dorszy. Decydując się na wędkowanie z plaży, można złowić troć wędrowną (oczywiście po upływie jej okresu ochronnego).

Okresy ochronne w listopadzie

W listopadzie zakazane jest łowienie pstrąga potokowego (do 31 stycznia), siei (do 31 grudnia), troci jeziorowej (do 31 stycznia), certy (w Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia do 30 listopada), suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi, do 30 czerwca), troci wędrownej (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), łososia (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia). Wszystkie okresy ochronne ryb na cały rok tutaj.

Kalendarz brania ryb na listopad

Miesiąc rozpoczyna się pełnią, trwającą do 2 listopada. Jest to dobry moment dla wędkarzy, po którym przewiduje się osłabienie aktywności ryb. Szczególnie korzystny czas na łowienie przypada na okres od 21 do 23 listopada oraz od 28 do 30 listopada. Kierując się kalendarzem, lepiej zrezygnować z wędkowania 9, 10, 12 i 24 listopada z racji słabych brań. Przeczytaj pełną rozpiskę wędkarskich brań.

Listopad nieodzownie będzie się kojarzył z zimnem i nieprzyjemną aurą. Dla tych, którzy wytrwale wędkują przez cały rok przedostatni miesiąc roku jest momentem, kiedy są zmuszeni do wyciągnięcia zdecydowanie cieplejszej odzieży i zaplanowania ekwipunku i sprzętu na zimę, która zbliża się wielkimi krokami. Warto wykorzystać ostatnie przebłyski słońca, ponieważ wkrótce rozpocznie się najzimniejszy czas.

Sprawdź też:

Autorzy