Wędkowanie ma stale poszerzające się grono pasjonatów, warto jednak pamiętać, że wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Każdy wędkarz powinien wiedzieć o okresach ochronnych poszczególnych gatunków ryb i bezwzględnie ich przestrzegać. Okres ochronny oznacza, że przedstawicieli danego gatunku nie tylko nie wolno łowić ani płoszyć, ale również ingerować w ich naturalne środowisko – z uwagi na ryzyko zniszczenia naturalnych siedlisk ryb. Zakaz dotyczy wszystkich wód znajdujących się pod jurysdykcją Polskiego Związku Wędkarskiego. Przedmiotowe okresy ochronne mają na celu zapewnienie ciągłości i trwałości biologicznej konkretnego gatunku. Wyznaczony czas, w jakim ryby mają zapewnione bezpieczeństwo, pokrywa się z aktywnością rozrodczą poszczególnych gatunków. Nie zastosowanie się do tego zakazu, rodzi konsekwencje prawne i możliwość nałożenia kilkusetzłotowego mandatu przez Straż Rybacką. W zależności od wyników regularnego monitorowania populacji danego gatunku ryb, okresy ochronne mogą ulegać zmianom, dlatego przed wędkowaniem powinno się zapoznać z aktualnymi wytycznymi w tym zakresie.
Okresy ochronne
01.01 – 30.04
od 1 stycznia do 30 czerwca
Brak
brak
Brak
Brak
Brak
Brak
Brak
Brak
Od 1 marca do 31 maja
Brak
Brak
Brak
na wodach PZW od 1 września do 31 stycznia w Wiśle i Odrze wraz z ich dopływami. W pozostałych wodach okres ochronny kończy się w ostatni dzień grudnia.
Od 1 stycznia do 31 maja
1 listopada do 30 czerwca* w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi od 1 grudnia do 31 maja.
Od 1 stycznia do 30 kwietnia.
Brak
W rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu troci w czwartki, soboty i niedziele, na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego; w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele, w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia.
Od 15 czerwca do 15 lipca
Brak