...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jakie ryby biorą w grudniu?

Jakie ryby biorą?

Grudzień na przestrzeni ostatnich lat bywa czasem bardziej jesienny od listopada. Niegdyś ten miesiąc nieodzownie kojarzył się z wędkowaniem podlodowym oraz koniecznością wykonywania przerębli ratujących ryby przed uduszeniem. Obecnie coraz częściej najlepiej sprawdzającymi się o tej porze technikami są metoda spławikowa i gruntowa.

Jakie ryby biorą w grudniu?

Brania w grudniu nie są szczególnie dobre. Ryby są ospałe i dość niemrawe. Wędkarze mogą liczyć przede wszystkim na aktywność leszcza, który żeruje w stadach, a co za tym idzie możliwe jest złapanie kilku sztuk z tego gatunku przy okazji jednej wyprawy. W ostatnim miesiącu roku można złowić również płocie, klenie, karasie i krąpie. Miłośnicy karpia, mimo nadchodzącej Wigilii mogą mieć problem z jego złowieniem. Niska temperatura wody skutecznie zniechęca tę rybę do podejmowania aktywności, niemniej niektórym szczęściarzom udaje się ją złapać. Grudzień to nadal czas na okonia, szczupaki i sandacze, które próbując coś upolować, chętnie podążają za przynęta. W rzekach można liczyć na brania płoci, cert, kleni, jazi, lipieni, leszczy, okoni i miętusów. Jeśli grudzień obfituje w minusowe temperatury, po uprzednim sprawdzeniu grubości pokrywy lodowej, można pokusić się o wędkowanie spod lodu. Tą techniką można złowić okonie, szczupaki, płocie, krąpie, leszcze, płocie i okonie. Będąc nad morzem, nadal warto wybrać się kutrem na połów dorsza, przy czym należy unikać wietrznych dni o zmiennej aurze. Wędkując z plaży można liczyć na złowienie płastugi.

Okresy ochronne ryb w grudniu

W grudniu nie wolno łowić pstrąga potokowego, łososia, siei, troci jeziorowej, troci wędrownej, miętusa (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi) oraz suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi). Miłośnicy drapieżników powinni się pośpieszyć, wraz z początkiem stycznia rozpoczyna się okres ochronny szczupaka i sandacza. Przeczytaj pełną rozpiskę okresów ochronnych ryb w Polsce.

Kalendarz brań ryb na grudzień

Najkorzystniej jest się zdecydować na wędkowanie od 21 do 31 grudnia (z wyłączeniem 24 grudnia, kiedy przewiduje się złe brania). Pierwsza połowa miesiąca jest umiarkowanie korzystnym okresem dla wędkarzy, z dominacją średniej aktywności ryb. Sprawdź pełen kalendarz wędkarskich brań.

Grudzień jest miesiącem, kiedy szczególnie należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort podczas wędkowania. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież chroniącą przed wiatrem, chłodem i śniegiem bądź deszczem. Wymagane byłoby również użycie stosownego kremu ochronnego, koniecznie z filtrem. Długie oczekiwanie na brania wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy także z rozwagą oceniać możliwości łowienia podlodowego, gdyż ostatnie lata nie obfitują w prawdziwie mroźne zimy zapewniające odpowiednią grubość powłoki lodowej. Zdecydowanie rozważniej jest zrezygnować z wędkowania w sytuacji, gdy pojawiają się wątpliwości dotyczące wytrzymałości lodu. Szczególnie niebezpieczne i zdradliwe są w tym przypadku pierwsze dni zawiązywania się pokrywy na zbiornikach wodnych.

Sprawdź też:

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.