...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Zestaw gruntowy na lina, sandacza, leszcza, karpia

zestaw gruntowy

Jak przygotować zestaw gruntowy na takie ryby jak lin, sandacz, leszczy czy karp? Łowienie ryb to wspaniała pasja. Daje bardzo dużo satysfakcji. Ostatnio dużą popularnością cieszy się wędkarstwo gruntowe. Wiele osób twierdzi, że jest dużo ciekawsze niż łowienie spławikowe. Sprawdź, na czym polega ta metoda i jak przygotować odpowiedni zestaw.

Czym jest metoda gruntowa w wędkarstwie?

Technika gruntowa to prawdopodobnie najstarsza metoda, jeśli chodzi o sztukę łowienia ryb. Elementem, który odróżnia ten system od spławikowego, jest właśnie brak spławika, który przekazuje informacje o tym, że zdobycz złapała przynętę. W tym przypadku Twoja wędka będzie spoczywać nieruchomo na specjalnej podpórce. Natomiast o akcji zakończonej sukcesem będzie Cię tutaj zawiadamiał sygnalizator znajdujący się na żyłce między przelotkami umieszczonymi najbliżej kołowrotka. Będzie opadał w dół bądź też unosił się ku górze. W ramach metody gruntowej wyróżnia się kilka technik, a mianowicie karpiowa, czy też wędkarstwo feederowe.

Jak przygotować zestaw gruntowy?

Najważniejszym elementem zestawu gruntowego jest wędzisko. Powinno być mocne i poradzić sobie z holowaniem dużej sztuki. Należy je dostosować do konkretnego łowiska. W przypadku wód stojących o małej powierzchni sprawdzą się 3-metrowe pickery o niewielkim ciężarze wrzutu (do 40 gramów). Na rzekach natomiast potrzebna jest zdecydowanie większa długość, nawet więcej niż 4 metry. Zwróć też uwagę na tworzywo, z którego wykonano kij. Specjaliści polecają włókno węglowe, które jest bardzo wytrzymałe. Kolejnym elementem zestawu do połowu z gruntu jest kołowrotek. Nie może być zbyt mały, gdyż będzie nieustannie poddawany wysokim obciążeniom. Do kołowrotka potrzebna jest właściwa żyłka odporna na zerwania, a tym samym też utratę zdobyczy. Zadbaj również o wysokiej jakości haczyki, które powinny być dobrane do specyfiki akwenu i stosowanej przynęty. Zainwestuj także w solidny pokrowiec gwarantujący bezpieczny transport osprzętu.

Zobacz też: kalendarz brań ryb

Jak przygotować zestaw na lina?

W jaki sposób przygotować prawidłowy zestaw gruntowy na lina? W tym przypadku wędzisko powinno być wytrzymałe i elastyczne (od 3 do 5 metrów). Ważnym składnikiem jest też kołowrotek z żyłką od 0,20 do 0,25 mm. Potrzebny Ci będzie też wytrzymały, kuty haczyk i koszyczek. Za doskonałą przynętę na lina posłużą Ci czerwone robaki i rosówki. Co więcej, zdobycze chwytają też kukurydze, gotowane ziemniaki i białe robaki.

Jak przygotować zestaw gruntowy na sandacza?

Sprzęt pozwalający złowić sandacza z gruntu przede wszystkim powinien składać się z haczyka lub kotwiczki o rozmiarze 6-2 umieszczonej na przyponie z żyłki. Długość przyponu powinna kształtować się na poziomie od 30 do 100 cm. Gdy chcesz zapewnić lepszą stabilizację musisz przymocować oczko oliwki do krętliki. Doskonale nadają się do tego nici rozpuszczalne. W tym przypadku żyłka główna powinna mieć od 0,22 do 0,26 mm.

Jak przygotować zestaw gruntowy na leszcza?

Zestaw na gruntowy na sprężynę, który sprawdzi się w przypadku połowu leszcza, powinien uwzględniać wędkę, kołowrotek, rurkę antysplątaninową ze sprężyną, koralikiem i przyponem z haczykiem. Sprężyna pozwoli umieścić w niej zanęty bądź kawałki przynęt. Natomiast pomiędzy krętlikiem a rurką można nałożyć na żyłkę 3 stopery gumowe skutecznie chroniące węzeł przed przecieraniem. W przypadku połowu techniką feederową zamiast sprężyny wykorzystuje się boczny koszyczek zanętowy. Każde podciągnięcie zestawu przyczynia się do wymywania się zanęty z koszyczka. Powstaje droga, po której przemieszcza się przypon z haczykiem. Do sygnalizacji brania stosuje się delikatną szczytówkę. Najlepsze przynęty na leszcza to białe i czerwone robaki, rosówki, kukurydza, bobik, pęczak, kulki proteinowe, makaron i inne.

Jaki zestaw gruntowy na karpia?

Przy gruntowym połowie karpia warto sięgnąć po wędzisko o długości od 3,6 do 3,9 metrów. Co więcej, duża sztywność pozwoli na dalekie rzuty. Natomiast miękka wędka to gwarancja lepszej amortyzacji podczas holowania zdobyczy. Ponadto, optymalny ciężar wędki przeznaczonej do połowu karpia powinien mieścić się w zakresie od 200 do 400 g. Kolejnym elementem jest wytrzymały i solidny kołowrotek. Pamiętaj też o solidnej żyłce o średnicy około 0,30 mm. Specjaliści polecają raczej plecionkę niż żyłkę, gdyż jest bardziej wytrzymała. Zainwestuj też w haczyki o jak najmniejszym numerze, a mianowicie 2,4 lub 6. Resztę zestawu karpiowego stworzysz używając krętlika, bezpiecznego klipsa i łącznika gumowego. Większość wędkarzy uważa, że najlepszą przynętą na karpia jest kukurydza. Świetnie sprawdzą się też ziemniaki i kulki proteinowe.

Przygotowanie zestawu gruntowego to czynność, która wymaga pewnej wiedzy, umiejętności i wprawy. W zależności od gatunku ryb, które zmierzamy łowić (np. karp, sandacz, lin czy leszcz), zestaw gruntowy prezentować się będzie nieco inaczej. Podstawowe elementy to wykonania zestawu to: wędzisko, haczyk, koszyk lub sprężyna.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.