...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Krosty na leszczach. Czyli zaczynamy tarło!

Krosty na leszczach. Czyli zaczynamy tarło!
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Jednym z pierwszych zwiastunów rozpoczynającego się tarła leszcza są krosty, które występują u samców tej ryby. To chropowate wypustki, których samce używają w trakcie miłosnych igraszek z samicami. W kwietniu możemy już złapać leszcze z wysypką. Wypuszczajmy je więc i dajmy im się rozmnażać!

Wysypka na grzbiecie i głowie leszcza. Czy jest groźna dla człowieka?

Otóż nie! Pomimo tego, że nie wygląda to zachęcająco, jest to w pełni naturalne zjawisko. Chropowata wysypka nie jest w żaden sposób zaraźliwa, a więc nie musisz się niczym martwić, jeżeli złapałeś właśnie takiego samca. Pozostaje więc życzyć mu powodzenia w miłosnych podbojach i dać odpłynąć do wybranki serca.

leszcze
Źródło: Wędkarski Świat

Dlaczego leszcz ma wysypkę w trakcie tarła?

Wysypka tarłowa leszcza jest wynikiem procesów hormonalnych zachodzących w organizmie ryby. Podczas tarła u samców wzrasta poziom hormonów płciowych, co prowadzi do intensywnych zmian w organizmie ryby.

Leszcze używają ich do ocierania się o samice. Pobudzają je tym samym do złożenia ikry. Pod koniec kwietnia, gdy woda osiąga temperaturę ok. 15 stopni, rozpoczyna się tarło tej popularnej ryby. To właśnie od tego wskaźnika uzależnione jest rozpoczęcie okresu rozrodczego leszcza.

Jak wygląda tarło leszcza?

Wysypka to jeden ze zwiastunów rozpoczęcia tarła. Kolejnym jest… wyrośnięcie pędów trzciny pospolitej. To właśnie zwykle w tej roślinie samice składają ikrę, która jest zapładniana przez samca. Dzieje się to w płytkich i spokojnych przybrzeżnych wodach rzek i jezior.

Podobnie, jak w przypadku większości ryb – jest to okres, kiedy trzciny wyraźnie „żyją”, poruszane przez ryby. Jeżeli zauważysz takie miejsce – zostaw je w spokoju. Podobnie, jak leszcze, z pewnością nie byłbyś zadowolony, gdyby ktoś Ci przeszkadzał w „takiej” chwili.

Ciekawostka

Leszcz to bardzo popularna ryba wśród wędkarzy. Z pewnością jest to zasługa jego liczebności w naszych wodach. Jednak rzadko się zdarza, aby ryba miała swój… pomnik! W Nowym Warpnie znajduje się monument właśnie tej ryby!

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.