akwarium-rosliny

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Rośliny w Twoim akwarium

Nieodzownym elementem przy tworzeniu kompozycji w akwarium są rośliny. Stanowią nie tylko wspaniała dekorację zbiornika, ale również pomagają w jego samooczyszczaniu i dostarczają tlenu. Wybór dostępnych odmian sadzonek do akwarium jest ogromny. Podpowiadamy jakie gatunki warto wybierać z pośród tak dużej różnorodności, jak je zasadzić i pielęgnować, aby cieszyły nasze oczy.

Rośliny akwariowe łatwe w uprawie, czyli coś dla początkujących

Wybierając rośliny do akwarium kierujmy się przede wszystkim ich wymaganiami pod kątem oświetlenia, temperaturą i twardością wody. Warto również wziąć pod uwagę gatunki ryb, które zamierzamy hodować, ponieważ okazy takie jak brzanki, czy złote rybki żywiące się roślinami, mają tendencję do ich niszczenia. Posiadając w swojej hodowli wyżej wymienione gatunki rybek stawiajmy zatem na sadzonki o grubych, mięsistych liściach. Rośliny o wiotkiej strukturze mogą szybko ulec obgryzieniu.

Jednymi z najbardziej niewymagających gatunków są rośliny należące do rodziny anubiasów. Mają one grube liście odporne na obgryzanie, dobrze znoszą wahania temperatury i nie mają wygórowanych wymagań co do oświetlenia, jednak jego brak spowoduje żółknięcie. Wszystkie odmiany są wolno rosnące, nie będą za to ekspansywne dla innych roślin. Wśród roślin akwariowych znajdziemy duży wybór mchów, które są stosunkowo łatwe w uprawie np. mech jawajski lub wgłębka wodna. Są one bardzo efektowne, jednak dość delikatne. Kolejna propozycją dla początkujących, ale bardzo lubianą przez wprawionych akwarystów jest moczarka argentyńska. Szybko się rozrasta, a jeżeli ma wystarczającą ilość miejsca, jej pędy mogą osiągnąć nawet 1 metr długości.

Dużą popularnością cieszą się kolorowe gatunki, mimo że są nieco trudniejsze w uprawie. Tworzą piękny kontrast dla tradycyjnych, zielonych gatunków, są idealnym akcentem, który ożywi nasze akwarium. Do wyboru mamy np. ehinodorus ‚red devil’ lub ‚red diamond’ o czerwonych liściach. Znajdziemy także gatunki wybarwione na fioletowo, czy bordowo.

Sposoby aranżacji, czyli jak stworzyć efektowną kompozycję w Twoim akwarium

Umieszczając rośliny w zbiorniku wodnym warto pamiętać o kilku prostych zasadach tak, aby stworzyć spójną, pięknie wyglądającą kompozycję. Gatunki niskie jak np. mchy sadzimy zwykle z przodu akwarium, w niewielkich odległościach. Kierując się głębiej ku tylnej ścianie zbiornika, umieszczamy rośliny od najniższych do najwyższych i najbardziej ekspansywnych. Najłatwiej sadzi się rośliny w koszyczkach, ponieważ mają uformowaną bryłę korzeniową. Sadząc rośliny zawsze umieszczamy je w podłożu tak, aby bryła korzeniowa była zakryta. Dla stabilizacji warto umocnić ją poprzez obłożenie kamieniami. Pamiętajmy, że przed posadzeniem należy usunąć wszystkie nadgniłe liście, a jeżeli korzenie są za długie, można je ostrożnie skrócić.

Zobacz też:

Autorzy