Najlepsze przynęty na wiosenny białoryb-wypróbuj, a nie pożałujesz!

Wiosenne kluchy

Płocie, leszcze, liny, karpie, klenie, karasie. To tylko niektóre gatunki ryb spokojnego żeru, które właśnie teraz zaczynają intensywnie poszukiwać pożywienia. Dla wędkarzy to znak, że najwyższy czas ruszać nad wodę. Jakie przynęty będą skuteczne podczas wiosennego wędkowania?

Machaj wędą, ryby będą

Jak skutecznie łowić ryby wiosną? Można postępować zgodnie z najbardziej znanym wędkarskim powiedzeniem: machaj wędą, ryby będą. Jednak pewnie już nie raz przekonaliście się, że nieprzemyślane machanie, nawet najdroższą „wędą” nie ma nic wspólnego ze skutecznym wędkowaniem. Warto poświęcić trochę czasu i skupić się na podstawach. A jak wiadomo, podstawą każdego wędkowania jest przynęta. Bez atrakcyjnej przynęty, kuszącego wabika, złowienie jakiejkolwiek ryby jest praktycznie niemożliwe. Wiosenna, budząca się z zimowego letargu woda daje wędkarzom wiele możliwości.

Co do wody, to na haczyk

Planując wiosenną zasiadkę warto zaopatrzyć się w zapas przynęt zwierzęcych. Wygłodniałe po zimie płocie czy żarłoczne leszcze, nie pogardzą smakowitą ochotką, białym robakiem czy tłustą dendrobeną. Specyfika wiosennego wędkowania polega również za zachowaniu umiaru. Staramy się łowić na to, czym nęcimy, a mieszanka zanętowa powinna być uboga w składniki odżywcze. Mix ziemi i gliny z dodatkiem siekanych robaków i jokersa będzie skuteczną strategią na wiosenne wędkowanie.

Co do wody, to na haczyk

Otwórz wodę kanapką!

Obok najbardziej popularnych przynęt, takich jak właśnie pinki, białe robaki i dendrobena, warto sięgnąć po te mniej popularne i czasem niedoceniane. Mam na myśli przede wszystkim kastery, czyli larwy białych robaków w trakcie przepoczwarzania. Świetnie trzymają się haczyka, a przy okazji są przynętą selektywną, która pozwoli wydłubać większe ryby z panoszącej się drobnicy. Leszcze je uwielbiają! Wiele razy przekonaliśmy się, że wędkarstwo polega na improwizowaniu. Dlatego na haczyku powinny znaleźć się również kanapki. Biały robak z kasterem, pinka z dendrobeną, czy inne dowolne zestawienie. To czasem potrafi otworzyć wodę!

Skisłe masło na bagnecie

Poszukując wiosennych przynęt, nie można pominąć kulek proteinowych i pelletów. Przynęty te zyskują ogromną popularność, a ich skuteczność została potwierdzona nie tylko na łowiskach komercyjnych, ale również na naturalnych wodach. Wędkarze mają do dyspozycji nieprzebrane bogactwo przynęt rozmaitych kształtów, rozmiarów, zapachów, o zróżnicowanej pływalności i strukturze. Próbując opisać ich wszystkie właściwości, należałoby stworzyć odrębny artykuł. Dziś wspomnimy tylko, że warto mieć w swoim arsenale przynajmniej kilka podstawowych przynęt. Od klasycznych „śmierdzieli”, takich jak ryba, halibut, kryl czy kwas masłowy, aż po przyjemną dla nosa truskawkę, wanilię czy czekoladę. 6 mm pellet na włosie, gumce czy bagnecie może naprawdę zaskoczyć!

Kulki, pellety, mielonki…

Powrót do przeszłości

A kiedy wszystko zawiedzie czas sięgnąć po sprawdzone przepisy. Ciasto z kaszy manny, kostka ziemniaka, larwa chruścika, ser, a nawet mielonka- uwielbiana przynęta brytyjskich wędkarzy. W sytuacjach kryzysowych, kiedy dotychczasowe „killery” zawodzą, warto sięgnąć po najprostsze rozwiązania. A najlepszym tego przykładem jest chleb tostowy. Przynęta i zanęta doskonała. Tania i łatwo dostępna. Koniecznie spróbujcie!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.