Podstawowe informacje
Rozróżniamy kilkanaście gatunków tuńczyków. Są to drapieżne ryby morskie należący do rodziny makrelowatych. Oto najpopularniejsze gatunki:
- Tuńczyk błękitnopłetwy (Thunnus thynnus) – największy gatunek tuńczyka o szaro-niebieskim grzbiecie i srebrzystym brzuchu;
- Tuńczyk żółtopłetwy (Thunnus albacares) – drugi co do wielkości gatunek tuńczyka, którego grzbiet jest ciemny, a brzuch srebrzysty z jasnymi plamkami;
- Bonito – ma srebrzysty brzuch oraz błękitną linię biegnącą wzdłuż boku od głowy do ogona podzielonego na dwa widlaste płaty. Osiąga około 1 metra długości.
Skóra przedstawionych ryb jest odpowiednio ukrwiona. Dzięki temu osobniki mogą utrzymać temperaturę swojego ciała wyższą od temperatury wody, która ich otacza. Tuńczyk to idealny pływak. W wodzie porusza się bardzo szybko. Pozwala mu na to jego opływowa budowa zwana torpedową. Szybszy od tuńczyka jest jedynie miecznik zwany także włócznikiem.
Jak wygląda tuńczyk – Opis wyglądu
Jest bardzo zwinny, sprawny, ruchliwy i bardzo aktywny. Charakteryzuje go wcięta płetwa ogonowa przypominająca kształtem księżyc. Tuńczyki to okazałe ryby o słusznych rozmiarach. Osiągają długość do czterech metrów. Ich masa ciała może osiągnąć wagę od dwudziestu do siedemset kilogramów. W zależności od danego gatunku. Przeciętny osobnik osiąga wagę do dwustu dwudziestu kilogramów.
Gdzie występuje tuńczyk?
Ta cenna ryba poławiana jest przez ludzi od starożytności. Ich zasięg występowania to tropikalne akweny Pacyfiku i Atlantyku. Gatunek ten zasiedla również Morze Śródziemne, Morze Północne i Barentsa. Tuńczyki żyją w ławicach. Jednak osobniki tuńczyka o dużych rozmiarach często żyją w samotności. Spotykany na głębokości od pięćdziesięciu do sześćset metrów. W poszukiwaniu pożywania odbywają bardzo długie wędrówki. Śledzenie ich wędrówek na otwartym morzu jest bardzo trudne.
Czym żywi się tuńczyk — Odżywianie
Tuńczyk jak każdy z drapieżników znajduje, się na szczycie piramidy żywieniowej. Ryby te pochłaniają bardzo duże ilości pożywienia. Tuńczyki w ciągu dziesięciu dni swojego życia muszą, zjeść tyle ile same, ważą. Taka ilość pożywienia jest im potrzebna, aby mogły przeżyć. Ulubionym pokarmem tych drapieżników są skorupiaki, mięczaki, zooplankton i małe ryby jak na przykład makrela. Omawiane tu ryby są silnie umięśnione.
Metody połowu i dodatkowe informacje
Ostatnimi czasy popularność zyskują wyprawy na tuńczyki do Hiszpanii. W zależności od pory roku stosuje się różne metody połowu tuńczyka. Jedną z najskuteczniejszych jest stosowanie żywca lub martwej rybki, szczególnie na większe okazy. Metoda ta jest praktykowana przez wędkarzy przez cały rok. Sezon spinningowy, czyli połowy na przynęty sztuczne, jest znacznie krótszy i związany z powierzchniowym żerowaniem drapieżników. W tym czasie tuńczyki atakują przede wszystkim poppery i stickbaity, co daje wędkarzom niezapomniane wrażenia. W przypadku wód oblewających Półwysep Iberyjski sezon spinningowy przypada na okres od połowy marca do początku maja oraz na kilka tygodni na przełomie lipca i sierpnia. Kluczem do sukcesu jest jednak wyprawa z doświadczonym przewodnikiem.
Polecane metody połowu tuńczyka:
Długość życia tuńczyka
Długość życia tej drapieżnej ryby to maksymalnie trzydzieści lat. Jednak statystycznie dożywa tylko piętnastu. Jednakże obecnie jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Grozi mu wymarcie z powodu nadmiernych połowów. Najcenniejszą rybą z tego gatunku jest tuńczyk błękitnopłetwy. To najdroższa ryba w historii. Również warto dodać, że z jej mięsa przygotowywane jest słynne i ekskluzywnego sushi. Mięso tuńczyka jest bardzo cenne, a jego ceny rynkowe osiągają bardzo wysokie notowania.
Rozmnażanie
Ten drapieżnik jest niepowtarzalną rybą. Wytrwały wędrowiec ma wyjątkowe cechy, które trudno odszukać u innych ryb. Wszystkie znane gatunki tuńczyka rozmnażają się w ten sam sposób. Mianowicie składają o określonym czasie ikrę w morskiej toni wodnej. Dodatkowo na ogół do rozrodu wybierają te miejsca, w których przyszły na świat. Obecnie z powodu licznych połowów na tarło powraca tylko niewielki procent osobników tego gatunku.
Jak przyrządzić tuńczyka?
Oto prosty przepis na grillowanego tuńczyka z marynowanym imbirem:
Składniki:
- 4 filety tuńczyka (ok. 150-200 g każdy)
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka startego imbiru
- 1 ząbek czosnku, drobno posiekany
- sok z 1/2 limonki
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- W misce wymieszaj oliwę, sos sojowy, miód, imbir, czosnek, sok z limonki, sól i pieprz.
- Włóż filety do miski z marynatą i odstaw w lodówce na co najmniej 30 minut.
- Rozgrzej grill lub patelnię grillową na wysokiej temperaturze.
- Wyjmij filety tuńczyka z marynaty i osusz papierowym ręcznikiem.
- Grilluj filety przez około 2-3 minuty z każdej strony, aż będą lekko rumiane, ale wciąż soczyste w środku.
- Podawaj z dodatkiem marynowanego imbiru i świeżej sałatki.
Smacznego!