Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Kulki proteinowe – jak wybrać? Kiedy jest to dobre rozwiązanie?

amur
Źródło: Wędkarski Świat

Wędkarstwo karpiowe to dziedzina, która rozwija się w bardzo szybkim tempie. Możliwość złapania leszcza albo karpia za pomocą własnych rąk jest niesamowitą frajdą i urozmaiceniem klasycznego połowy ryby. Również wielkość takich zdobyczy robi wrażenie i zachęca do łowienia w taki sposób. Jedną z pomocnych kwestii w takim przypadku są kulki zanętowe.

Produkty dostępne w specjalistycznych sklepach skutecznie zwabiają ryby do naszego łowiska. Kulki przeznaczone do połowów występują w gotowych paczkach, lub możemy kupić poszczególne składniki do stworzenia takiej przynęty (np. mąka kukurydziana). Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje o kulkach proteinowych.

Czym są kulki proteinowe?

Kulki proteinowe to nic innego jak przynęty, które służą do wabienia ryb swoim specyficznym kolorem i zapachem. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu produktu, co stwarza możliwość zastosowania odpowiedniej przynęty dla danej ryby.

Kulka proteinowa umieszczana jest pod haczykiem na żyłce, co zwabia amury czy karpie. Wystarczy wyciągnąć je z opakowania i użyć, jest to więc bardzo wygodna opcja. Kulki wykonane są ze składników, które posiadają dużo białka, co stanowi bardzo łakomy kąsek dla stworzeń żyjących w wodzie. Intensywny zapach pozwala na zwabienie ryb o każdej porze, nawet z dużej odległości.

W ofercie sklepów mamy do dyspozycji kulki, które wykonane są zazwyczaj z białek zwierząt wodnych, ziaren roślin, mleka oraz jajek. Często w składzie znajdziemy zboża, ziarna roślin, lub orzeszki ziemne. Ostateczny skład, który otrzymujemy w produkcie w sklepie, zależy od producenta oraz tego, jakiej przynęty będziemy potrzebowali do konkretnej ryby.

Chociaż produkty tego typu nie różnią się zbytnio od siebie, to i tak warto dobrać odpowiedni produkt do ryby, którą planujemy złowić, aby przynęta była jak najbardziej efektywna. Kulki występują w różnych rozmiarach – od 1 do kilku centymetrów.

Jakie kulki proteinowe wybrać?

Nie łatwo zdecydować się na jeden typ produktu. O ile nie jesteśmy zawodowymi wędkarzami i nie chcemy lub nie umiemy tworzyć własnych mieszanek, to warto skorzystać z gotowych produktów, które przeznaczone są dla konkretnego gatunku ryby. Tworzone są z myślą o nim, tak więc mają specjalne barwniki i zapach.

Ciekawą alternatywą klasycznych kulek są kulki proteinowe pływające Optimal Baits. Można używać ich na wodach cechujących się dużą mulistością. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się także podczas polowania wokół licznej roślinności.

Jeżeli więc wybieramy odpowiednią kulkę proteinową, musimy wziąć pod uwagę skład wody, rodzaj zbiornika i gatunek ryby, na który polujemy. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które zadziałałoby na wielu łowiskach.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.