Jakie ryby hodować we własnym stawie? Każdy gatunek ryb ma całkowicie odmienne wymagania, z którymi powinien zapoznać się przyszły właściciel. Jakie ryby wybrać do stawu? Poniżej przedstawimy ustawienie gatunków, które najlepiej nadadzą się do hodowania w przydomowym stawie.
Małe ryby stawowe
Wybierając ryby do stawu warto zastanowić się nad karasiem pospolitym. Karaś jest jednym z najpopularniejszych gatunków, które świetnie sprawdzą się w przydomowym stawie. Ryba osiąga maksymalnie 20 cm i bardzo dobrze czuje się w płytkich zbiornikach. Karaś jest również rybą, która jest dość odporna na wszelkie skoki temperatury oraz niedobory tlenu (zobacz: jaka jest najlepsza pogoda dla wędkarza). Jest to również jeden z gatunków, które są najłatwiejsze do połowu. W przydomowych stawach równie często hoduje się karasie srebrzyste oraz złociste. Obok karasi, warto hodować welony, które charakteryzują się pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem.
Nieco większy jaź, również sprawdzi się w przydomowym stawie. Podobnie jak karaś, jest to ryba bardzo odporna na wszelkie niedobory tlenu, a dodatkowo na zanieczyszczenia wody. Dorosły jaź osiąga wielkość do 40 cm. Ryba cechuje się zamiłowaniem do polowań na wody, co czyni z niej niezwykły obiekt do obserwacji. W oczkach wodnych (głównie ze względu na kolorystykę i efektowność) hodowany jest bardzo czeto jaź złoty.
Inne gatunki ryb, które hoduje się głownie w stawach wędkarskich to okoń, płoć i słonecznica. Należą one również do mniejszych ryb stawowych i osiągają wielkość około 15-25 cm. Przedstawione wyżej gatunki charakteryzuje duża rozrodczość.
Większe ryby w stawie przydomowym
Jaka ryba do stawu przydomowego? Dla wielu jedyna odpowiedź na to pytanie to KARP! Jeśli chodzi o większe ryby to najpopularniejszą rybą z gatunku tych większych jest niezmiennie karp. Można go hodować zarówno w stawach wędkarskich jak i ozdobnych. Osiąga wielkość do 90 cm. Coraz częściej wybieranym gatunkiem karpia jest japoński karp koi. Ryby z tego gatunku bardzo szybko przyzwyczajają się do właściciela i okazują to podpływając do niego w czasie karmienia. Nie są jednak przeznaczone do łączenia z innymi gatunkami ryb.
Nieco większy od karpia, amur biały, również świetnie się sprawdzi w stawie, w którym hodowane są karpie. Ze względu na swój duży apetyt zjada nadmiar roślin, które znajdują się w stawie. Ostatnim gatunkiem, który warto hodować jest lin złocisty. Osiąga wielkość do 50 cm i charakteryzuje się pomarańczowym ubarwieniem. Jest to ryba aktywna w nocy, więc w dzień rzadko można go dostrzec. Lin świetnie czuje się w niezbyt głębokich stawach z mulistym dnem. W okresie zimowym zapada w letarg i budzi się na przełomie kwietnia lub maja.
Przedstawione gatunki ryb świetnie nadają się do stawów przytomnych. Niektóre z nich, mogą cieszyć oko swoją barwną kolorystyką, co dodatkowo upiększy oczko wodne.