Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Sum pieczony – Przepis na pieczonego suma

pieczenie w piekarniku

Sum pieczony to pyszna potrawa rybna, warta czasu spędzonego w kuchni! Sum to jeden z największych okazów pływających w polskich słodkich wodach. Tego drapieżnika spotkać można w wielu miejscach. Jednym z nich jest Jezioro Rybnickie, gdzie dwa lata temu zanotowano rekord – złowiono okaz o długości 259 centymetrów oraz o wadze 105,5 kilogramów. Ponadto łowiska znajdują się też m.in. w rzekach Narwi i Wiśle. Jednocześnie dzięki swojej posturze może być podstawą do stworzenia wyjątkowych kompozycji na rodzinny obiad. Jedną z popularnych potraw jest pieczony sum.

Przepis na pieczonego suma:

Składniki:

  • jedna tuszka suma
  • dwie cytryny
  • dwa ząbki czosnku
  • sól
  • zmielony pieprz
  • garść kolendry oraz tymianku
  • oliwa z oliwek

Sum pieczony – przepis

Jak przygotować pieczonego suma? Na początku tuszkę suma należy umyć – najlepiej pod zimną wodą. Następnie trzeba go osuszyć, po czym naciąć jego skórę. Czosnek należy obrać, a cytrynę dokładnie sparzyć. Następnie rybę powinno się natrzeć solą, posypać pieprzem oraz pokropić oliwą z oliwek. W miejsca, gdzie dokonało się nacięć, należy włożyć czosnek i cytrynę, a także kolendrę i tymianek. Potem można włożyć rybę do odpowiednio rozgrzanego piekarnika – najlepiej jeśli jest ona wcześniej przykrytą folią aluminiową. Ryba powinna być gotowa po 30 minutach. Warto również pamiętać o odpowiedniej postaci, w jakiej sum powinien zostać podany do stołu – najpopularniejszy jest sum krojony w tzw. dzwonka.

Zobacz też:

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.