Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak łowić szczupaka – żyłką czy plecionką?

Młodzi i niedoświadczeni wędkarze zadają mnóstwo pytań. Do tych powtarzanych najczęściej zalicza się to dotyczące tego, na co łowić szczupaka: na żyłkę czy plecionkę. Wbrew temu, co wydaje się w pierwszym momencie, jest to naprawdę skomplikowany temat. Udzielenie na takie pytanie jednoznacznej odpowiedzi jest tak naprawdę niemożliwe. Warto zdać sobie sprawę z tego, że na to, jaką decyzję w tym względzie podejmiemy, wpływa szereg czynników. Ostateczny wybór uzależniony jest od wiedzy posiadanej w tym temacie. Sklep BigRiver.pl oferuje szeroko wybór zarówno żyłek, jak i plecionek wędkarskich. Na co postawić?

Porównanie żyłki i plecionki

Zanim zajmiemy się samą przynętą na szczupaka, porównamy ze sobą plecionkę i żyłkę.

Plecionka to:

  • minimalna rozciągliwość;
  • możliwa utrata koloru;
  • brak pamięci;
  • wyższa cena;
  • wyższa wytrzymałość, jeśli wybierzemy tą samą średnicę;
  • pochłanianie wody.

Plecionka to:

  • rozciągliwość wynoszącą nawet 10%;
  • niezmienny, trwały kolor;
  • zapamiętywanie kształtu – tyczy się to zwłaszcza starych żyłek;
  • niższy koszt zakupu;
  • mniejsza wytrzymałość, jeśli wybierzemy tę samą średnicę;
  • brak pochłaniania wody.

Ci, którzy planują łowić szczupaka metodą spinningu, powinni postawić na plecionkę. Minimalna rozciągliwość linki zagwarantuje bowiem zdecydowanie lepsze czucie pracy przynęty i pozwoli precyzyjniej zorientować się, że ryba bierze. Ci, którzy zaliczają się do zwolenników żyłki podkreślają, że z plecionki spadają złowione ryby. Jeśli jednak zestaw jest założony prawidłowo, nic takiego nie powinno mieć miejsca.

Kiedy wybrać plecionkę na szczupaka?

Jeśli zamierzamy łowić szczupaka na plecionkę, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że brak rozciągliwości jest ogromnym atutem przy prowadzeniu przynęty. Już jednak podczas holu staje się dużą wadą. Plecionka jest w stanie zamortyzować zrywów ryby, co oznacza, że dużo większego znaczenia nabiera właściwe ustawienie sprzęgła kołowrotka. Trzeba to przypomnieć przede wszystkim tym wędkarzom, którzy zawsze w swojej karierze wędkarskiej sięgali po żyłki. Duże znaczenie ma także wędzisko. Pełni ono rolę amortyzatora zrywów ryby. Jeśli planujemy łowić szczupaki, wykorzystując niewielkie przynęty, wędka o cw do 100 gramów nie sprawdzi się najlepiej. Jeśli mimo zastosowania odpowiedniej wędki dochodzi do spadków ryb, koniecznie trzeba przyjrzeć się stosowanej przez siebie technice holu. Może bowiem okazać się, że to właśnie ona wymaga korekty. Oczywiście zdarza się, że szczupaki biorą tak delikatnie, że zapina się je za sam koniec szczęki. W takim przypadku nawet najlepiej dopracowana technika na nic się zda. Podobnie, jeśli chodzi o przynętę. Warto pamiętać, że najczęściej spadają ryby nieduże, a więc takie, których długość nie przekracza sześćdziesięciu centymetrów. Większe mają już na tyle twarde pyski, że nie powinno dochodzić do ich wypinania.

Mówiąc o łowieniu szczupaka na plecionkę, warto wspomnieć także o castingu. To kolejne metoda łowienia, która raczej nie jest wykorzystywana do lekkich przynęt. Przy tych dużych tylko plecionka się sprawdzi. Wytrzyma one bowiem przeciążenia. Dlatego łowiący metodą castingu powinni stosować wyłącznie plecionkę. W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu z nami. Podpowiemy, jakie plecionki będą najlepsze.

Kiedy wybrać żyłkę na szczupaka?

Warto zacząć od tego, że w przypadku łowienia szczupaków, można sięgnąć po przynęty naturalne, a więc żywe i martwe rybki. Jako specjaliści raczej nie zachęcamy jednak do takiej metody. Dlaczego? Przynęty naturalne pozwalają najczęściej na łowienie drobnych szczupaków. Zdecydowanie lepszym wyborem są przynęty sztuczne. Żyłka to zdecydowanie lepszy wybór wtedy, kiedy nie zależy nam na czuciu przynęty oraz braku rozciągliwości. Jeśli do tego łowisko nie jest położone dalej niż dwadzieścia metrów od naszego stanowiska, żyłka sprawdzi się świetnie.

Decydując się na żyłkę, należy pamiętać, że charakteryzuje się ona mniejszą niż plecionką pływalnością. Oznacza to, że jej zatopienie jest zdecydowanie prostsze. Wędkarze, którzy łowiąc na tak zwanego żywca, bardzo często sięgają po mocne teleskopowe (a nierzadko morskie) wędki, których cechą charakterystyczną jest duża sztywność. W efekcie amortyzacja jest bardzo mała. Można to zaobserwować zarówno podczas lotu, jak i samego zarzucania przynęty. Wielu wędkarzy dziwi się, że niewielkie żywce nie spadają, kiedy zestaw zarzucany jest dalej od brzegu. Pytają dlaczego tak się dzieje. Wynika to z tego, że mała rybka jest lekka i delikatna. Jeśli wędka jest sztywna, to tak naprawdę nie ma co amortyzować. Całe przeciążenie przenosi się wtedy na punkt, w którym zamocowana jest przynęta. Może to prowadzić do pęknięcia. Dlatego w takich przypadkach plecionki nie należy w ogóle brać pod uwagę. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się żyłka, do której warto dobrać delikatniejszą wędkę. Dobrym wyborem jest cv 60.

O czym warto pamiętać, łowiąc szczupaka?

Z pewnością każdy doskonale wie, że od każdej reguły można na ogół wskazać przynajmniej kilka wyjątków, które warto znać. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o łowienie szczupaka. Stawiając na łowienie szczupaka z wykorzystaniem przynęty naturalnej na zarośniętej i zawalonej drzewami gliniance, należy pamiętać, że aby postawić na plecionkę. Dobrać do niej trzeba mocniejszy zestaw wędkarski. Związane to jest z siłowym holem, z którym trzeba się liczyć, decydując się na łowienie w takich warunkach.

Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie przy łowieniu szczupaka jest lepsze: żyłka czy plecionka. Jeśli jednak posiadamy dodatkową wiedzę w zakresie różnych zależności i czynników wpływających na łowienie, podjęcie ostatecznej decyzji i dokonanie dobrego wyboru będzie zdecydowanie prostsze. Zapraszamy na BigRiver.pl – znajdziesz tam szeroki wybór żyłek i plecionek.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.