...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Drapieżne ryby w Polsce i na świecie – charakterystyka

drapieżne ryby

Drapieżne ryby są bardzo chętnie łowione przez wędkarzy. Ryby to obecnie najliczniejsza i do tego najbardziej zróżnicowana grupa kręgowców. Na świecie można znaleźć liczne gatunki, które różnią się od siebie budową, ubarwieniem, czy też przystosowaniem do warunków środowiskowych. Co więcej, każdego roku opisuje się około 150 nowych stworzeń należących do tej kategorii. Szczególną grupę stanowią ryby drapieżne. Sprawdź, czym się charakteryzują i jakie drapieżniki znajdziesz w Polsce, a jakie na świecie.

Drapieżna ryba – charakterystyka

Ryby drapieżne to gatunki, które polują na inne ryby bądź zwierzęta. Drapieżniki polskich wód to przede wszystkim gatunki łowione przez wędkarzy. Część z nich niestety jest zagrożona wyginięciem i powinniśmy szczególnie o nie dbać. Ryby drapieżne są chętnie spożywane przez ludzi, gdyż zawierają wiele cennych składników odżywczych. Sprawdźmy, jakie ryby drapieżne występują w Polsce, jakie na świecie.

Ryby drapieżne w Polsce

Jest to między innymi szczupak, sandacz, okoń, sum, czy boleń. W naszym kraju jest około 120 gatunków ryb. Opis i charakterystykę każdego z tych gatunków ryb drapieżnych znajdziecie w naszym atlasie ryb.

Ryby drapieżne na świecie

Jeśli chodzi o ryby drapieżne poza Polską to jednym z ciekawszych gatunków występujących na świecie jest pirania. Zamieszkuje ona wody Ameryki Południowej i dorzecza największej rzeki kontynentu, czyli Amazonki. Obecna jest także na obszarach zlewiska Orinoko i La Plata. Bardzo znaną drapieżną rybą morską jest dorsz. Jest to gatunek wędrowny występujący w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Znaleźć go można też w morzach znajdujących się na terytorium północnej Europy. Rekiny to ryby drapieżne, które wyróżniają się opływowym, wrzecionowatym tułowiem otworami szkieletowymi znajdującymi się za głową i niezwykle ostrymi zębami. Łowi się je dla mięsa, skór i tranu. Niektóre gatunki mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi, na przykład żarłacz biały czy też żarłacz tygrysi. Inne znane gatunki drapieżnych ryb to między innymi łosoś szlachetny, jesiotr zachodni, wzdręga, troć wędrowna, amur biały i makaira błękitna.

Ryby drapieżne zagrożone wyginięciem

Obecnie większość darów Matki Natury jest nadmiernie eksploatowana. Wiele ludzi nie ignoruje zasady zrównoważonego wykorzystania zasobów morskich. Rodzi to niebezpieczeństwo wyginięcia niektórych gatunków. Na tej liście znajduje się między innymi dorsz, halibut atlantycki, łosoś, morszczuk, czy tuńczyk. Jest to również okoń, sandacz, czy też szczupak.

System zarządzania rybołówstwem

Dobrzy wędkarze na miejsce swojej pracy wybierają łowiska wyróżniające się wysokim potencjałem rozrodczym. Istotne jest jednak to, że zasób ten nie jest niestety nieograniczony. Dlatego w powszechnym interesie wszystkich ludzi leży uwzględnianie systemu zarządzania rybołówstwem. Dzięki temu można chronić stada ryb drapieżnych dla zachowania wysokiego połowu długoterminowego. Co więcej, zapewnia on też sprawiedliwy podział uprawnień do połowów. Zabezpiecza też zasoby morskie. Procedura dąży też do ograniczenia do minimalnego poziomu niechcianych połowów. Takie kontrole obejmują przede wszystkim zmniejszanie ilości ryb pozyskiwanych z konkretnego łowiska. Odbywa się to przede wszystkim przez ustanawianie całkowitych możliwych połowów.

Ryby drapieżne – znaczenie w diecie człowieka

Mięso ryb drapieżnych dostarcza do organizmu człowieka bardzo wiele cennych składników odżywczych. Bardzo ważnym elementem jest dobrze przyswajalne pełnowartościowe białko. Znajdziesz tam też składniki mineralne, na przykład fosfor, potas, wapń, magnez, żelazo, jod, miedź, kobalt, czy fluor. Zawiera także witaminy A, D, E i z grupy B. Do istotnych czynników zalicza się również kwasy omega 3, które należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Organizm człowieka niestety nie może wytworzyć tych związków w sposób samodzielny. Dlatego trzeba dostarczać je wraz z dietą. Pełnią one bardzo wiele ważnych funkcji. Obniżają poziom złego cholesterolu, normalizują ciśnienie krwi, wspaniale działają na narząd wzroku, czy też wzmacniają układ immunologiczny. Co więcej, są niezastąpione w profilaktyce osteoporozy, gdyż dostarczają wapń i witaminę D. Ponadto, doskonale wpływają na skórę. Bardzo dobrze działają w przypadku różnorakich schorzeń, na przykład przy atopowym zapaleniu skóry. Opóźniają również procesy starzenia się organizmu. Badania naukowe potwierdzają, że rybi tłuszcz ogranicza niebezpieczeństwo wystąpienia depresji, która obecnie często dotyka wielu ludzi.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.