Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Turlaj Żabę! Wiosenne Łowienie Pstrągów Na Sztuczną Żabkę.

Turlaj żabę! Wiosenne łowienie pstrągów na sztuczną żabkę.
Łowienie Pstrąga na sztuczną żabę. (Źródło; Getty Images Signature by Canva)

Pstrąg potokowy, tęczowy czy źródlany? Wszystkie piękne, majestatyczne, z charakterem. Powalczyć z pstrągiem i zwyciężyć to jest coś! To ryba budząca szacunek. Wybierzmy się zatem na wiosenne spotkanie z tą piękną rybą.

Co lubi pstrąg?

Pstrągi lubią wodę zimną, czystą, dobrze natlenioną. Unikają silnego słońca, kryją się w głębinach. Preferują wszelkie zagłębienia terenu, w których mogą się skryć. Nie lubią mułu. Wolą żwirowe lub piaszczyste twarde dno. Najaktywniej żerują wczesnym rankiem lub wieczorem, ale w dni pochmurne biorą nawet w południe. Zwykle kojarzą nam się z górską rzeką, ale możemy je spotkać w rzekach nizinnych, a nawet w jeziorach i stawach, które najczęściej zarybia się pstrągiem tęczowym.

W Polsce jest wiele miejsc, w których gwarancja występowania pstrąga jest prawie stu procentowa. Te najbardziej polecane to: Wieprz, Tanew, San, Pasłęka, Nysa Kłodzka, Bóbr oraz Szreniawa. Najłatwiej łapać je w sierpniu, w czasie gdy intensywnie żerują przed okresem rozrodczym. Należy przy tym być bardzo ostrożnym i zachować absolutną ciszę ponieważ pstrąg jest niezwykle czujny i spostrzegawczy. Nawet poruszający się cień może go spłoszyć.

Turlaj Żabę! Wiosenne Łowienie Pstrągów Na Sztuczną Żabkę.
Pstrąg z żabą Źródło; Getty Images Signature by Canva)

Okresy ochronne…

Pamiętajmy, że dla pstrąga potokowego obowiązuje okres ochronny. Obejmuje on Wisłę i jej dopływy, od jej źródła po ujście Sanu, San, dorzecze Odry po ujście Bystrzycy oraz Bystrzycę.

Czas ochrony przypada pomiędzy 1 września a 31 stycznia. O miesiąc krócej trwa on na pozostałych wodach. Pstrąg tęczowy i źródlany nie podlegają ochronie.

Przepisy dotyczące połowów pstrąga mogą się zmieniać w różnych okresach roku i mogą się różnić, wzależności od danego okręgu łowieckiego. Aby być na bieżąco sprawdzajmy te dane na stronie Kraina Pstrąga https://krainapstraga.pl/wody-pil/tabele-pzw . Znajdziemy tam również aktualne informacje na temat dozwolonych przynęt, metod łowienia oraz wymiarów ochronnych czy limitów połowów.

Jak zacząć przygodę z pstrągiem?

Debiutujący łowcy pstrągów borykają się z wieloma pytaniami. Jaką metodą? Jaki sprzęt? Gdzie łowić?

Prostota, prostota i jeszcze raz prostota… Zacznijmy od podstaw. Doskonałym rozwiązaniem dla początkujących będą: dobrej jakości kołowrotek, ostry, mały haczyk oraz wobler dostosowany rodzajem i wielkością do ryby, którą chcemy złowić. I idźmy na łowy. A gdy już zdobędziemy większe doświadczenie, będziemy mogli wypróbować inne metody takie jak twister, obrotówka czy mucha.

Wczesna wiosna daje nam jednak jeszcze jedną możliwość. Wiosną w menu pstrąga pojawiają się żaby. Osłabione po zimie ryby wręcz obżerają się płazami. Możemy to wykorzystać i dostosować nasze metody połowu do ich upodobań. Pokuśmy się o złapanie pstrąga na gumową żabkę. Najlepsze rezultaty uzyskamy stosując żabią przynętę w marcu i kwietniu. To czas gdy żaby budzą się z zimowego snu i masowo idą do zbiorników wodnych.

Turlaj Żabę! Wiosenne Łowienie Pstrągów Na Sztuczną Żabkę.
Polujący Pstrąg Źródło; Getty Images Signature by Canva)

Jak nabić pstrąga w butelkę ?

Pstrąga nie da się tak łatwo oszukać. Cechuje go bardzo dobry wzrok, więc nasza przynęta musi jak najwierniej odwzorowywać prawdziwą żabę. Najlepsze są te w odcieniach brązu i zielonego.

Aby skusić pstrąga na gumową żabę trzeba jak najdokładniej naśladować ruchy żywej żaby. Najgorszy jest pośpiech. Żaby o tej porze roku są jeszcze odrętwiałe, słabe, niemrawe. Zapewne to jest powodem wejścia żab do menu pstrąga wiosenną porą. Po prostu są łatwą zdobyczą. Wczesną wiosną, gdy woda jest jeszcze bardzo zimna, te zmiennocieplne płazy nie mają zbyt dużo energii. Wolno pełzają po dnie lub dają się nieść z nurtem, wykonując akrobacje, które najtrafniej można opisać jako bezwładne turlanie. Dlatego sztuczną żabę dobrze jest prowadzić równo z nurtem, przy samym dnie. Musimy też pamiętać o odpowiednim obciążeniu.

Wiosną wybierzmy się na pstrąga z żabką.

Metod łowienia pstrąga jest mnóstwo i trudno wskazać tę najlepszą. Wszystko zależy od pory roku, specyfiki danego łowiska, posiadanego sprzętu, naszych umiejętności i doświadczenia. Aby wybrać najskuteczniejszą dla siebie metodę, powinniśmy wypróbować kilka technik łowienia tej pięknej ryby. Zazwyczaj łapiemy pstrąga na spinning lub muchę, choć spinning jest bardziej uniwersalny. Łowisk typowo muchowych, w których występują pstrągi jest niewiele. Ale warto spróbować też innych sposobów. Właśnie rozpoczęła się wiosna. Spróbujmy więc gumowej żabki. Powodzenia!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.