Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

TOP 5 Najlepszych Jezior Do Wędkowania w Europie

TOP 5 Najlepszych Jezior Do Wędkowania w Europie
TOP 5 Najlepszych Jezior (Źródło: Canva Pro)

Europa jest pełna pięknych i malowniczych jezior, które przyciągają wielu wędkarzy z całego świata. Oto pięć najlepszych jezior w Europie, gdzie można spędzać czas na wędkowaniu.

1. Lough Corrib – Irlandia

Znajdujący się w Hrabstwie Galway zbiornik wodny, jest jednym z najlepszych miejsc dla wędkarzy. Lough Corrib zamieszkują dorodne łososie, pstrągi i okonie. Łowienie ryb w tym jeziorze zapewnia moc wspaniałych wrażeń zarówno początkującym, jak i doświadczonym wędkarzom. W największym jeziorze “Zielonej Wyspy” możemy łowić na różne sposoby. Największą popularnością cieszy się łowienie z łodzi. Choć miejscowi przewodnicy oferują pomoc w znalezieniu najlepszych miejsc, to uważam, że najwięcej emocji dostarczają samodzielne tropienie zdobyczy.

Kiedy i  jak łowić?

Jezioro Lough Corrib oferuje wspaniałe możliwości wędkowania przez cały rok, ale sezon letni jest szczególnie popularny. W tym okresie woda jest cieplejsza, a ryby są bardziej aktywne, co sprawia, że wędkowanie jest bardziej satysfakcjonujące. Wyprawę możemy zorganizować o dowolnej porze dnia lub nocy, a ryby możemy łowić dowolną metodą, a największą popularnością cieszy się tam spinning i mucha. Popularność tego jeziora jest związana z bardzo klarownymi przepisami dotyczącymi połowów. Nie mniej jednak przed wyprawą należy zapoznać się z aktualnymi regulacjami prawnymi, które dostępne są na stronie: fishinginireland.info/regulations/

Jezioro Lough Corrib (Źródło: Canva Pro)

Podsumowanie

Przyroda jest tutaj zachwycająca, a spokój i cisza z pewnością uspokoją każdego. W pobliżu znajdują się także liczne atrakcje turystyczne jak zabytkowe zamki, czy słynne Cliffs of Moher. Wędkarstwo w jeziorze Lough Corrib to z pewnością wyjątkowe doświadczenie, które pozostawi niezapomniane wspomnienia. To idealne miejsce dla każdego, kto szuka ucieczki od codzienności i chce spędzić czas wśród wspaniałej przyrody i pięknych krajobrazów Irlandii.

2. Vänern – Szwecja

Jezioro Vänern to jedno z największych jezior w Europie, które znajduje się w zachodniej części Szwecji. Z powierzchnią aż 5 648 km², jest zarówno świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, jak i idealnym terenem dla miłośników wędkowania. Vänern słynie z bogatego zasobu ryb, takich jak sandacze, szczupaki, okonie, węgorze, trocie jeziorowe, płocie, leszcze, a nawet karpie. Wiele z tych ryb osiąga imponującą wielkość, co dodatkowo podnosi niewątpliwą atrakcyjność tego miejsca.

Szwecja – kraina chłodnych przepisów i poprawności politycznej.

Moje częste podróże do królestwa nordów nauczyły mnie o potomkach wikingów kilku rzeczy. W przeciwieństwie do wyluzowanych Irlandczyków, Szwedzi to ludzie mało wylewni, bardzo poprawni politycznie i bezkompromisowo przestrzegający litery prawa. Dlatego jeśli jesteś wędkarzem i chcesz spróbować swoich sił na jeziorze Vänern, koniecznie musisz zwrócić uwagę na okresy łowieckie. Skandynawskie prawo nakazuje oddawanie ryb złowionych w czasie ich tarła. Koniecznie pamiętaj również o przestrzeganiu zasad ochrony przyrody i etyki wędkarskiej. Zawsze zwracaj uwagę na minimalne wymiary łowionych ryb oraz nie łów gatunków objętych ochroną. Planując wyjazd zapoznaj się z aktualnymi przepisami, które znajdziesz na stronie www.swedenfishing.com

Kiedy najlepiej wędkować?

Dobra wiadomość jest taka, że w innych okresach w sezonie wędkarskim masz dużo szans na złowienie imponujących okazów. Szczególnie podczas wiosny i jesieni ryby są bardziej aktywne i chętnie gryzą przynęty. Jednak trzeba pamiętać, że Vänern to duża powierzchnia, więc warto korzystać z pomocy lokalnych przewodników lub wypożyczalni łodzi. Oprócz doboru odpowiedniego sprzętu i przynęt, ważne jest również dostosowanie swojej techniki wędkowania do specyfikacji ryb, których się łowi. Na przykład sandacze często atakują przynęty w czasie spadku ciśnienia atmosferycznego, podczas gdy szczupaki preferują zwolnioną prędkość przynęt.

Jezioro Vänern (Źródło: Canva Pro)

Podsumowane

Wędkowanie w jeziorze Vänern to nie tylko świetna zabawa, ale także wspaniała okazja do zobaczenia przepięknych krajobrazów i doświadczenia unikalnej atmosfery skandynawskiej przyrody. Jeśli jesteś pasjonatem wędkowania, koniecznie odwiedź to wspaniałe miejsce.

3. Lake Como – Włochy

To piękne, włoskie jezioro jest idealnym miejscem dla wędkarzy, którzy chcą zaznać luksusu i przyjemności z wędkowania. Wędkowanie w tym miejscu to niezapomniane przeżycie, na które warto sobie pozwolić. Jezioro Como charakteryzuje się dużą różnorodnością ryb. Wśród gatunków, które można tam złowić są między innymi: leszcze, okonie, karpie, amury, szczupaki, sandacze oraz pstrągi. Bogactwo gatunków zapewnia wędkarzom dużą różnorodność i wiele emocji podczas wędkowania.

Wędkowanie w włoskim stylu

Wędkarstwo w jeziorze Como polega na połowach zarówno z brzegu, jak i ze specjalnych łodzi. Wybór techniki wędkowania zależy w dużej mierze od gatunku ryby, którą chcemy złowić. Osoby preferujące wędkowanie z brzegu jeziora z pewnością będą zadowolone z licznych miejsc, które można łatwo dotrzeć, a także będą mogli korzystać z udogodnień, takich jak ławki, stoły, platformy itp. W przypadku łowienia z łodzi, na jeziorze Como istnieje wiele firm oferujących wypożyczenie łodzi oraz sprzętu wędkarskiego. 

Kiedy zaplanować wyjazd?

Zarówno do połowów z brzegu, jak i z łodzi, najlepszym okresem jest wiosna i jesień. To wtedy ryby łatwiej dają się złowić, a ryzyko zbyt wysokich temperatur lub deszczu jest znacznie mniejsze. Niewątpliwie największą atrakcją, dla wędkarzy, jest połów trofeowych ryb, takich jak amury czy pstrągi. Dzięki doskonałej jakości wody w jeziorze Como, możemy liczyć na zaskakująco dużą ilość dużych ryb, które mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem dla każdego wędkarza.

Jezioro Como (Źródło: Canva Pro)

Reasumując…

Podsumowując, wędkowanie na jeziorze Como to prawdziwa przyjemność nie tylko dla wytrawnych wędkarzy, ale też dla wszystkich miłośników natury i ciszy. Piękne okolice oraz bogactwo gatunków ryb sprawiają, że to miejsce było, jest i będzie atrakcyjne dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć niezapomnianych wrażeń związanych z połowem ryb.

4. Bled – Słowenia: 

Jezioro Bled położone w Słowenii jest jednym z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie Środkowej. To idealne miejsce dla miłośników wędkarstwa, którzy chcą zrelaksować się na łonie natury i spróbować swych sił w łowieniu ryb. Zbiornik ma powierzchnię ponad 1,4 km², a jego maksymalna głębokość wynosi 30 metrów. W jeziorze żyją liczne gatunki ryb, w tym: pstrągi, lipienie, szczupaki, okonie, sumy oraz gigantycznych rozmiarów karpie, z których jezioro Bled słynie.

Kiedy i jak łowić?

Wędkowanie jest tam dozwolone przez cały rok, jednak najkorzystniejsze okresy dla wędkarzy to wiosna, lato i jesień. Na terenie jeziora znajdują się specjalnie wyznaczone strefy wędkowania, w których wymagane jest posiadanie ważnej licencji wędkarskiej.

W Słowenii obowiązują przepisy dotyczące wymiarów ryb, jakie należy zwrócić z powrotem do wody. Należy również pamiętać, że wędkowanie w Jeziorze Bled jest dozwolone tylko z łodzi i przy użyciu określonego sprzętu wędkarskiego.

Jezioro Bled (Źródło: Canva Pro)

Podsumowując…

Wędkowanie w Jeziorze Bled to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika przyrody i łowienia ryb. Przepiękne krajobrazy i różnorodność gatunków ryb, jakie można złowić w tej okolicy, zachęcają do odwiedzenia tego miejsca przez wędkarzy z całego świata. Nie zapomnij jednak o poszanowaniu regulaminów wędkarskich i ochronie środowiska naturalnego, aby zachować to piękne miejsce dla przyszłych pokoleń.

5. Loch Lomond – Szkocja: 

Jezioro Loch Lomond leży w Szkocji i jest jednym z najpiękniejszych akwenów wodnych w Wielkiej Brytanii. Otoczone wzgórzami i pięknymi krajobrazami, to idealne miejsce dla miłośników wędkowania. Zbiornik ma ponad 70km² powierzchni i zamieszkują go takie gatunki jak łosoś, pstrąg, węgorz, szczupak i karp. Szczególnie popularne są łososie i pstrągi, które można łowić zarówno z brzegu, jak i z łodzi.

Optymalny czas na wyjazd

Jezioro Loch Lomond jest otwarte dla wędkarzy przez cały rok, ale najlepszy okres do łowienia ryb to od maja do października. W tym czasie woda jest cieplejsza, co oznacza, że ryby są bardziej aktywne i bardziej skłonne do żerowania. Do łowienia na jeziorze Loch Lomond potrzebne są pozwolenia. Można je kupić online lub w lokalnych sklepach wędkarskich w okolicy. Cena pozwolenia zależy od czasu trwania i wieku wędkarza, ale zazwyczaj wynosi od 5 do 30 funtów.

Jezioro Loch Lomond (Źródło: Canva Pro)

Wnioski końcowe…

Jezioro Loch Lomond jest objęte specjalnymi przepisami dotyczącymi rozmiaru, limitów łowienia i innych kwestii. Przed wyjazdem na ryby należy dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami. Wędkowanie w jeziorze Loch Lomond jest wspaniałym doświadczeniem dla każdego miłośnika przyrody i wędkarza. Przystępne ceny na pozwolenia, piękne krajobrazy i bogactwo ryb sprawiają, że jezioro to jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc w Szkocji.

Podsumowując, Europa oferuje wiele wspaniałych miejsc dla wędkarzy, w których nie tylko można złowić wiele różnych gatunków ryb, ale też cieszyć się pięknymi krajobrazami i relaksować się na łonie natury. Każde z tych pięciu jezior to idealne miejsce na interesującą i inspirującą przygodę wędkarską.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.