Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jakie ryby biorą w lipcu?

Jakie ryby biorą?

Lipiec to czas urlopów i wyjazdów. Łowiska są pełne pasjonatów spragnionych wypoczynku na łonie natury, a sezon wędkarski wkracza w etap swojego apogeum. Relaks nad wodą łatwo pogodzić z radością łowienia ryb. Warunki atmosferyczne i zmiany zachodzące w podwodnych ekosystemach czynią lipiec jednym z najatrakcyjniejszych dla wędkarzy miesięcy.

Jakie ryby biorą w lipcu?

Lato jest porą, kiedy wędkarze mogą liczyć na częste zanurzanie się spławików pod wodą. Większość rodzimych gatunków jest bardzo aktywna w tym miesiącu. Można spodziewać się dużego zainteresowania przynętą ze strony leszczy, linów, karasi i karpi. W lipcu często udaje się także złowić amura. Dla amatorów emocjonującej walki z rybą niewątpliwym królem letnich wypraw jest sum, którego wraz z początkiem miesiąca można zacząć łowić. Początkujący wędkarze marzący o spotkaniu z tą rybą muszą pamiętać o konieczności przygotowania solidnego sprzętu. Ze względu na fakt, że sum jest rybą cieniolubną i ciepłolubną najłatwiej złowić go w ciemną, upalną noc. Wędkując w rzece, można liczyć na branie płoci, leszczy, jazi i kleni. Dla spragnionych morskich wypraw wędkarzy lipiec jest bardzo korzystnym czasem z racji większych możliwości związanych ze wzmożonym ruchem turystycznym, w tym również turystyki wędkarskiej.

Okresy ochronne ryb w lipcu

Lipiec daje wędkarzom dużo swobody w zakresie wyboru docelowych gatunków. Należy jedynie pamiętać, że do 15 lipca obowiązuje zakaz łowienia węgorza i brzany karpackiej. Obostrzenia dotyczące łososia i troci wędrownej pozostają niezmienne na przestrzeni roku (nie wolno ich łowić w Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele. W przypadku wędkowania w Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia, połowy tych ryb są niemożliwe w piątki, soboty i niedziele).

Kalendarz brań ryb na lipiec

Lipiec wysuwa się zdecydowanie na prowadzenie w kategorii najlepszych pod względem intensywności brania miesięcy. Zasadniczo poza czterema dniami, przewiduje się średnią, dużą lub bardzo dużą aktywność ryb. Wiele dni zaznaczono jako doskonałe pod względem częstotliwości brań. Zajrzyj koniecznie do pełnego kalendarza wędkarskich brań.

Planując wakacyjny wypoczynek, wzbogacony relaksem z wędką w dłoni, należy pamiętać, że ryby wykazują w lipcu największą aktywność rano i wieczorem. Oczywiście jest możliwe złowienie imponującego okazu w przysłowiowe samo południe, niemniej, mając na uwadze specyfikę lipcowych upałów, warto wziąć pod uwagę tę wskazówkę, również dla własnego komfortu wędkowania. Lipiec jest czasem, który należy maksymalnie wykorzystać z racji braku ograniczeń wynikających z ustawowych okresów ochronnych  oraz przez wzgląd na duża aktywność większości rodzimych gatunków. Długie i ciepłe wieczory sprzyjają dłuższemu przebywaniu nad wodą. Korzystając z możliwości, jakie dają wakacje, warto wykorzystać ten czas na zaszczepienie w dzieciach miłości do wędkowania i odpoczywania w zgodzie z naturą.

Sprawdź też:

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.