Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Uwaga na żmije – wiosenne zagrożenie dla wędkarzy! Lasy Państwowe ostrzegają

Uwaga na żmije - wiosenne zagrożenie dla wędkarzy! Lasy Państwowe ostrzegają
Źródło: Getty Images + Canva Pro

Rozkoszując się ciszą na łonie natury powinniśmy pamiętać o kryjących się w zaroślach niebezpieczeństwach. Jednym z największych zagrożeń dla wędkarzy są żmije. Przypomnijmy sobie jak się zachować, gdy natrafimy na tego pięknego gada.

Co pełza w Polsce?

Na całym świecie żyje ponad 3000 gatunków węży. Polskę zamieszkuje jedynie pięć gatunków: wąż Eskulapa, gniewosz plamisty, zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów oraz żmija. Ta ostatnia, jako jedyna posiada gruczoły jadowe i może być bardzo niebezpieczna. Wszystkie występujące w naszym kraju węże są objęte ochroną. Mimo, że większość wędkarzy zdaje sobie sprawę z obecności tych gadów, to jednak niektórzy zdają się ignorować potencjalne zagrożenie.

Lasy Państwowe udostępniły na swoim Fanpage interesującą grafikę, która pomoże w odróżnieniu żmiji od innych pełzających gadów żyjących w Polsce.

Jak żyje żmija?

Wiosna to czas gdy zmiennocieplne gady budzą się z zimowego letargu. Właśnie w tym okresie żmije stanowią dla nas największe zagrożenie. Ich gruczoły są teraz solidnie wypełnione jadem. Żmije wykazują aktywność przeważnie w słoneczne dni, kiedy temperatura powietrza wynosi przynajmniej 18-20°C. Najczęściej spotyka się je w okolicach zarośli i zalesionych obszarów, a także na łąkach i polach, gdzie polują na małe ssaki, ptaki, jaszczurki, ślimaki i dżdżownice. Jak każdy gad, żmije są płochliwe, stronią od ludzi i unikają drapieżników. Kąsają tylko w ostateczności!

Nie daj się dziabnąć!

żmija ma doskonały kamuflaż
Doskonale kamuflująca się żmija

Bez względu na gatunek napotkanego węża, powinniśmy zostawić to zwierzę w spokoju i dać mu szansę na wycofanie się. Żmija nigdy nie atakuje pierwsza i prawie zawsze ostrzega nas syczeniem. Można ją rozpoznać po charakterystycznej, zygzakowatej wstędze wzdłuż grzbietu, który może być brą­zo­wy, sre­brzy­sto­sza­ry, żół­ta­wy, oliw­ko­wo­zie­lo­ny lub mie­dzia­ny.  Wędkarze, którzy nie są ostrożni i nie uważają na swoje kroki, mogą przypadkowo znaleźć się w pobliżu tego gada. Co prawda nasze dolne kończyny chroni często wodoodporne obuwie, ale do ukąszenia może dojść, gdy nieuważnie sięgniemy na przykład po leżący w trawie termos z kawą… lub inny napój.

Jak prawidłowo reagować w przypadku ukąszenia?

Jeśli z jakiegoś powodu doszło do bezpośredniego kontaktu z zębami żmii zygzakowatej, to musimy koniecznie zachować spokój i zaniechać gwałtownych ruchów. Dzięki temu w znacznym stopniu ograniczymy zasięg toksyny. Więcej szczegółowych i rzetelnych informacji dotyczących postępowania  w przypadku ukąszenia znajdziemy tutaj.

Podsumowując, żmije są rzeczywiście poważnym zagrożeniem dla wędkarzy. Jednakże, stosowanie zasad ostrożności i zdrowego rozsądku mogą pomóc w zapobieganiu niepożądanym interakcjom. Pamiętajmy, że przyroda jest piękna, ale wymaga od nas szacunku i umiejętności radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.