Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Dzięki tym kilku sposobom unikniesz spotkania z kleszczem!

Sposób na kleszcze
Naturalne sposoby na insekty (pixabay)

Ukryte w cieniu pośród drzew i krzewów, uwielbiają podmokłe tereny, a zwłaszcza pobliża jezior i rzek. Jedne są wyjątkowo dokuczliwe i hałaśliwe, inne zaś egzystują w absolutnej ciszy. Nie mamy bynajmniej na myśli wędkarzy, a towarzyszące im stworzenia. Komary, kleszcze i meszki. Przyznacie, że potrafią zepsuć najpiękniej zapowiadającą się zasiadkę, a ich ukąszenia bywają groźne dla zdrowia. Jak radzić sobie z niechcianymi towarzyszami wędkarskich wypraw?

Naturalne sposoby na insekty

Gryzą, kłują, irytują. Potrafią w mgnieniu oka popsuć najpiękniejsze chwile nad wodą. Choć nie ma na nie złotego środka, z pomocą może przyjść natura, która stworzyła szereg naturalnych i bezpiecznych środków odstraszających. Zapomnijmy o repelentach, zwłaszcza tych zawierających szkodliwy również dla człowieka DEET i sięgnijmy po przyjemne i niezwykle skuteczne zapachy. Zanim jednak je omówimy, podpowiemy jak zrobić domowy spray przeciw komarom, a jest to zadanie niezwykle proste! Wystarczy w odpowiednim aplikatorze umieścić około 50 ml oleju roślinnego i uzupełnić go kilkunastoma kroplami wybranego oleju eterycznego. To wszystko! Trzeba przyznać, że do wyboru mamy pokaźny wachlarz aromatycznych możliwości:

  • mięta – zawsze orzeźwiająca i kusząco aromatyczna, a przede wszystkim skutecznie odstrasza komary, pająki, muchy i meszki
  • lawenda – hipnotyzujący i wyjątkowo lekki aromat uspokaja. Nie tylko ze względu na swoją woń, ale przede wszystkim daje spokój wędkarzom, bo odstrasza wszelkie insekty. Lawenda doskonale maskuje zapach nikotyny
  • eukaliptus – król przyjemnych zapachów. Odstrasza komary, kleszcze oraz ma działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Skutecznie ukoi uporczywe swędzenie powstałe po ugryzieniu komara.
  • geranium – ma podobne działanie jak eukaliptus, co sprawia, że można stosować go po ukąszeniach. Geranium poznacie po charakterystycznym kwiatowym zapachu.

Bolesne ukąszenia, groźne powikłania

Oprócz tego, że ukąszenia owadów są wyjątkowo dokuczliwe, o czym już wielokrotnie mogliście przekonać się na własnej skórze, to mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Wystarczy wspomnieć o boreliozie, chorobie roznoszonej przez kleszcze. Ze względu na szerokie spektrum objawów, diagnoza jest kłopotliwa, a powikłaniami boreliozy mogą być: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych czy szereg innych schorzeń. Obok groźnych dla zdrowia kleszczy, nie można również zapomnieć o bolesnych i trudno gojących się ranach po ugryzieniach przez meszki. Co prawda nie są one szkodliwe dla zdrowia, ale wyjątkowo nieprzyjemne. Nie wspomnimy nawet o komarach. Szkoda psuć sobie humor przed nadchodzącą wiosną.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.