Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wiosenne wędkowanie. Gdzie wybrać się na ryby w Polsce?

gdzie w Polsce na ryby?
Źródło: Adobestock

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wyjazdowe plany. W pierwszych cieplejszych dniach w roku można połączyć przyjemne z pożytecznym – wybrać się na relaksujący weekend nad popularne łowisko i oprócz miłych wspomnień, przywieźć ze sobą także najlepsze, bo samodzielnie złowione ryby. Sprawdźmy, gdzie w Polsce znajdują się świetnie nadające się do tego celu łowiska, których okolice warto obrać za metę swojej wiosennej podróży.

Wędkowanie w Polsce. Gdzie szukać sprawdzonych łowisk?

Wędkarstwo jest bez wątpienia hobby dla pasjonatów i osób cierpliwych. Jest także świetnym sposobem na życie dla ludzi, którzy kochają bliski kontakt z naturą, ciszę, spokój oraz czas tylko dla siebie. W naszym kraju nie brakuje miejsc, w których można uprawiać to fascynujące hobby. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt wędkarski, kartę wędkarską oraz wybrać jedno z nich, aby spędzić czas w naprawdę przyjemny i pożyteczny zarazem sposób. 

Na wędkowanie można wybrać się zarówno w okolice swojego miejsca zamieszkania (pod warunkiem, że dostępne są tam łowiska) lub zaplanować dalszą wycieczkę, do innych, popularnych wśród wędkarzy miejsc. W znalezieniu zakwaterowania w okolicach wybranego łowiska z pewnością pomoże Nocowanie.pl. Jest to największy polski portal turystyczny, który oferuje noclegi w klimatycznych domkach letniskowych, gospodarstwach agroturystycznych oraz pokojach i kwaterach, zlokalizowanych w pobliżu znanych i cenionych wśród wędkarzy jezior i rzek.

Wędkowanie na Mazurach i Podlasiu

Są dwa regiony na mapie Polski, które oferują szczególnie dużo wartych uwagi łowisk. Mowa o Mazurach i Podlasiu – miejscach, w których nie brakuje rzek i jezior obfitujących w różne gatunki ryb. Na uwagę zasługuje m. in. największe polskie jezioro Śniardwy – stosunkowo płytki zbiornik wodny, z dużą liczbą zatoczek. W Jeziorze Śniardwy występują m. in. szczupaki, okonie, leszcze, liny, sandacze i węgorze. 

Pod względem czystości swoich wód wyróżnia się natomiast Jezioro Hańcza – miejsce, w którym żyją m. in. szczupaki, okonie, sielawy, trocie i leszcze. Świetnym miejscem na weekend z wędką w dłoni jest także Jezioro Wigry, w którym występuje ok. 26 gatunków ryb. Mamy szansę złowić tu m. in. szczupaka, węgorza, suma, sandacza i inne ciekawe okazy.

Wędkowanie na Mazowszu i Kaszubach

Dobrym miejscem na wędkowanie może okazać się także Mazowsze. W okolicach Warszawy znajduje się słynne Jezioro Zegrzyńskie – sztuczny zbiornik wodny, w którym obficie występują m. in. sumy, a przy odrobinie szczęścia złowimy tu także amura i tołpygę. W Jeziorku Łosickim z kolei możemy liczyć na karpia, okonia, lina i płocie. Jednym z najbardziej lubianych przez wędkarzy miejsc na mapie Mazowsza jest także Jezioro Kozienickie, w którym żyją szczupaki, okonie, leszcze, płocie oraz sandacze.

Z Mazowsza przenosimy się na Kaszuby. Warte uwagi zbiorniki wodne na ich terenie to m. in. rzeka Wda, Trzebiocha oraz Jezioro Wdzydze. Liczne grupy wędkarzy można spotkać także nad brzegiem jeziora Gołuń, Jelenie i Radolne, które wspólnie tworzą tzw. Morze Kaszubskie. 

Wędkowanie na Dolnym Śląsku

Nieco dalej od prawdziwego morza, bo na południu Polski, a konkretnie na Dolnym Śląsku znajduje się Odra. Jest to bardzo popularna rzeka wśród wędkarzy, w której można już łowić ryby, pod jednym warunkiem – należy je wypuścić. Zarządzenie to ma służyć obudowie fauny zniszczonej przez katastrofę ekologiczną, która miała miejsce około rok temu. 

Wędkarze, który nie łowią tylko dla samej przyjemności, lecz chcą zabrać ze sobą do domu ryby, mogą natomiast wybrać się nad Jezioro Bystrzyckie. Jest to nie tylko doskonałe łowisko, ale także przepiękne miejsce wypoczynkowe, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, w którym coś dla siebie znajdzie cała rodzina. Podczas gdy nasi bliscy wypoczywają nad wodą i korzystają z miejscowych atrakcji, my możemy łowić karpie, szczupaki i sandacze, w które obfitują wody tego malowniczo położonego jeziora.

Artykuł zewnętrzny

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.