...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak zawiązać haczyk?

haczyk

Jak prawidłowo wiązać haczyk? Umiejętność wiązania węzłów może być bardzo przydatna w życiu. Przekonać się o tym mogą pasjonaci wędkowania. Co wspólnego ma łowienie ryb i wiązanie węzłów? Otóż nikt jeszcze nie wymyślił lepszego i skuteczniejszego sposoby na wiązanie haczyka, nie istnieją specjalne kleje ani taśmy, ale wszystko przed nami. Może w przyszłości pojawią się takie rozwiązania na rynku, teraz jednak warto poznać tajniki prawidłowego wiązania. Co zrobić aby węzły były na tyle mocne, by linka wytrzymała holowanie ryby i nie zerwała się w twardych zaczepach? Nawet najbardziej doświadczeni wędkarze mogą mieć z tym problem. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie jak poprawnie zawiązać haczyk na ryby.

Umiejętności manualne a wiązanie haczyka

Wędkując nie wystarczy posiadać drogi i specjalistyczny sprzęt, kluczowe są są nasze umiejętności manualne. Niepoprawnie wykonany węzeł może skutecznie utrudnić nam połów, linka może się zerwać, pęknąć a haczyk wysunąć. Źle zrobiony węzeł do sztucznych przynęt może spowodować zerwanie się przynęty i połknięciu jej przez rybę. Dla wędkarza jest to strata pieniędzy, ale także szansy na złowienie wymarzonego okazu, a tego każdy chce uniknąć. Aby uniknąć takich sytuacji warto podszkolić się z umiejętności wiązania węzłów wędkarskich i pamiętać o kilku szczegółach, które mogą nam to znacznie ułatwić:

  • linka przez zaciśnięciem węzła powinna być zwilżona
  • żyłka powinna być lekko naprężona, nie wykonuj gwałtownych ruchów, zaciskaj węzeł powoli
  • pamiętaj, że im więcej węzłów na lince tym mniejsza jest jest wytrzymałość
  • nie szarp linki i nie naciągaj jej
  • najważniejsze – ćwicz regularnie wiązanie, aż dojdziesz do etapu kiedy będziesz to robić z zamkniętymi oczami

Rodzaje węzłów wędkarskich

Istnieje wiele rodzajów węzłów wędkarskich w zależności od ich przeznaczenia. Inaczej wygląda węzeł potrzebny do zamocowania haczyka, krętlika, sztucznych przynęt czy węzeł służący do połączenia zerwanej żyłki. Dla niewprawionego wędkarza na początku mogą wydawać się one bardzo skomplikowane. Jak brzmi jedno z przysłów – wprawa czyni mistrza. Najlepszym sposobem nauki wiązania węzłów jest oglądanie tutoriali instruktarzowych, gdzie profesjonaliści przedstawiają krok po kroku proces tworzenia odpowiedniego węzła. Filmiki wędkarskie znajdziemy na platformie YouTube czy stronach internetowych poświęconych tematyce wędkarskiej. Jeśli możemy skorzystajmy z pomocy doświadczonej osoby, wskaże nam ona błędy i pokaże jak powinno się to robić. W wiązaniu węzłów wędkarskich ważny jest każdy szczegół: kierunek zawijania, liczba pętelek, sposób zaciągania supła.

A oto kilka rodzajów węzłów wędkarskich i ich zastosowanie:

  • węzeł Trilene będący odmianą Węzła Końcowego (Clinch Knot), przeznaczony do bardzo małych haczyków (rozmiar 18 i mniejsze), uważany jest za najmocniejszy sposób wiązania krętlików i agrafek
  • węzeł Homer Rhode używany najczęściej do mocowania przynęt, jest średnio wytrzymały
  • węzeł Simple Blood idealny do łączenia dwóch odcinków żyłek warto zastosować
  • węzeł Palomar używany najczęściej do w wędkowaniu na muchę
  • węzeł Snelling idealny połączenie haczyka i żyłki
  • węzeł Overhand często unikany przez wędkarzy, jeden z najmniej wytrzymałych węzałów

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze
  1. Jan pisze:

    Ja zaczynam i liczyłem że będą rysunki węzłów
    Informacja jakie są rodzaje węzłów nie zawiąże węzła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.