Ignorantia iuris nocet. To obcobrzmiące zdanie nie jest, bynajmniej, łacińską nazwą ryby czy żadnego innego zwierzęcia, a znaną ze starożytnego Rzymu sentencją: „Nieznajomość prawa szkodzi”. Postanowiłem o tym wspomnieć już na wstępie, bo nieznajomość prawa może boleśnie doświadczyć również nas, wędkarzy. Jak uniknąć mandatu nad wodą?
Zgodnie z RAPR
Teoretycznie sprawa jest prosta. Wystarczy mieć odpowiednie uprawnienia, nie wędkować tam, gdzie nie wolno i nie używać do połowu ryb niedozwolonego sprzętu. Oczywiście należy również znać wymiary, limity i okresy ochronne ryb. Wszelkie zasady amatorskiego połowu ryb są szczegółowo opisane w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb. Nie ma jednak większego sensu studiować regulaminów na pamięć, bo większość zasad wędkarze znają doskonale, a w razie wątpliwości można zajrzeć TUTAJ.
Lista gatunków zagrożonych
O ile wymiary i okresy ochronne najpopularniejszych gatunków ryb są wędkarzom doskonale znane, to z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że większość wędkarzy miałoby problem z wymienieniem gatunków, których w ogóle łowić nie wolno. Ba, jesteśmy pewni, że o istnieniu niektórych z nich nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Zajrzyjmy więc do Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb i przyjrzyjmy się gatunkom prawnie chronionym:
- Aloza. Anadromiczna ryba morska, znana również jako śledź czarny. W Polsce prawie nie występuje,
- Babka czarna, babka szczupła, babka czarnoplamka, babka mała. Obok wymienionym babek objętych całkowitą ochroną, w naszych wodach żyją babki uznawane za gatunki inwazyjne. Należy do nich babka bycza.
- Ciosa. Można ją jeszcze spotkać w Zalewie Wiślanym, u ujścia rzeki i w dopływach. Cechą charakterystyczną ryby jest nieregularna linia naboczna i pyszczek skierowany ku górze.
- Dennik.
- Głowacz pręgopłetwy, głowacz białopłetwy. Głowacza pręgopłetwego możemy spotkać w górnym biegu Odry i Wisły oraz w ich górskich dopływach. Jeziorowe odmiany występują w jeziorze Hańcza i Świętacajty.
- Iglicznia. Wąskie, wydłużone ciało, wachlarzykowata płetwa ogonowa, bocznie spłaszczony pyszczek. Tej ryby nie da się pomylić z żadną inną. Spotkamy ją w wodach Zatoki Puckiej, zwłaszcza w okolicach podwodnych łąk.
- Jesiotr zachodni. Objęty całkowitą ochroną gatunkową, w Polsce uważany za wymarłego. W łowiskach komercyjnych bardzo częstymi zdobyczami są jesiotry syberyjskie i jesiotry rosyjskie.
- Kiełb białopłetwy, kiełb Kesslera.
- Koza, koza złotawa.
- Kur rogacz.
- Minóg (wszystkie gatunki).
- Parposz.
- Piekielnica.
- Piskorz.
- Pocierniec.
- Słonecznica.
- Wszystkie gatunki strzebli.
- Śliz.
- Wężynka.
Na liście gatunków objętych całkowitym zakazem połowu znalazły się również: rak błotny i rak szlachetny.
Złowiłeś? Wypuść natychmiast!
Jeśli kiedykolwiek złowicie rybę z powyższej listy, to z jednej strony jesteście szczęściarzami, bo udało wam się złowić prawdziwą „złotą rybkę„. Z drugiej jednak strony, ciąży na was ogromna odpowiedzialność. W dłoniach trzymacie przecież bardzo rzadki okaz. Gorąco zachęcamy, abyście dokładniej przyjrzeli się chronionym gatunkom. To bardzo niezwykłe i zadziwiająco piękne ryby!