...
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Tarło szczupaka – kiedy szczupak na tarło?

tarło szczupaka

Tarło to okres, w którym samice ryby składają ikrę. Jest to szczególnie ważny czas w okresie życie różnych gatunków dlatego często jest on objęty ochroną. Kiedy szczupak ma tarło? Szczupak, a dokładniej szczupak pospolity króluje w wodach słodkich. Jest to największy gatunek wśród ryb drapieżnych, który można znaleźć w polskich jeziorach. Z tej racji szczupaki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wędkarzy. Ci bardziej zaawansowani wiedzą, co czyni tę rybę wyjątkową i jak istotną rolę pełni tarło.

Szczupak pospolity nie ma sobie równych

Jego długość ciała potrafi wynieść nawet 1,5 m. Wagowo potrafi osiągnąć masę do około 10 kg, chociaż w Polsce najcięższy złowiony okaz liczył ponad 24 kg. Jego ciało jest spłaszczone, opływowe, zakończone wydłużoną i głową. Decydując się na połów tej ryby, należy pamiętać, że można zacząć ją łowić od 1 maja do 31 grudnia. Bezwzględnie trzeba mieć na uwadze okres ochronny szczupaka, czyli 1 stycznia – 30 kwietnia oraz jego okres godowy, występujący wczesną wiosną (głównie w marcu i kwietniu). Mając na uwadze te wytyczne, najlepiej wybrać na połów miesiące od maja do czerwca oraz od września do października. Jeśli chodzi o godzinę – im wcześniej, tym lepiej. Świtem można spodziewać się największego brania.

Tarło szczupaka

Okres godowy, inaczej tarło to czas składania przez samicę ikry i uwolnienia plemników przez samca. Cykl ten obejmuje od sześciu do ośmiu tygodni i zaczyna się niezwykle wcześnie. Zimne, marcowe wody charakteryzujące się niską temperaturą nie stanowią przeszkody do złożenia ikry. Tarło natomiast przebiega już u rocznych osobników i z każdym rokiem liczba złożonych jaj przez nich wzrasta.

Zwieńczeniem tego procesu ma być zapłodnienie – dochodzi do tego przez podlanie mleczkiem samców złożonej ikry. Na płyciznach wód i niewielkich rozlewiskach można dostrzec małe ziarenka, około kilkumilimetrowe – to własnie złożone jaja. Podczas tarła samica składa je nawet kilka razy dziennie. Wybiera wtedy miejsca porośnięte trawą, nie znajdujące się głębiej od powierzchni, niż metr. Od zapłodnienia ikry do wylęgu jaj mija mniej więcej dwa, trzy tygodnie.

Dlaczego podczas tarła szczupaka należy zaprzestać łowienia?

Nad stosowaniem się do zakazu połowu podczas tarła szczupaka czuwa Państwowa Straż Rybacka. Każdego roku również o przypomina o obowiązkowym zaprzestaniu łowienia. Spokojny przebieg tarła u ryb gwarantuje zwiększenie ich populacji, w przeciwnym razie liczebność tego gatunku ryb będzie maleć. Niestety, sukcesywnie do tego przyczyniają się kłusownicy, narażając się na dwuletnią karę więzienną. Zlekceważenie absolutnego zakazu połowi w czasie tarła szczupaka może skutkować utraceniem karty wędkarskiej oraz grzywną.

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.