Pierwszy zestaw wędkarski. Co powinien mieć każdy początkujący wędkarz?

Pierwszy zestaw wędkarski. Co powinien mieć każdy początkujący wędkarz?
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Wędkarstwo w ostatnich latach nabiera większej popularności. Młodzi ludzie dostrzegają w nim możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Starsi natomiast często odświeżają wiedzę sprzed lat. Nie każdy ma jednak duży budżet na pierwszy zestaw wędkarski. A co jeśli (choć uważam to za niezwykle mało prawdopodobne) łowienie ryb nie przypadnie Ci do gustu? Możesz skompletować budżetowy zestaw, którym złowisz zarówno kilkukilogramowego karpia, jak i płotkę wielkości palca.

Zestawy z serwisów aukcyjnych. Czy to dobry pomysł?

Kuszący opis, który sugeruje, że jest to zestaw do wszystkiego, może skłonić do zakupu. Jednak zwykle takie zestawy skomponowane są z najtańszego sprzętu oraz resztek magazynowych. Komplet dwóch teleskopowych wędek, pudełko z przynętami, haczykami, siatka, podbierak oraz pokrowiec. I tym wszystkim możesz łowić na spinning, feeder oraz spławik. Tak przynajmniej twierdzą sprzedawcy… A w dodatku takie zestawy są bardzo popularne, patrząc po ilości sprzedanych sztuk.

Moim zdaniem nie warto tego kupować! Dlaczego? Przede wszystkim przepłacasz. Akcesoria, które są w zestawach, są zwykle bezużyteczne. Teoretycznie masz możliwość wędkowania, jednak ryzyko szybkiego zniechęcenia się jest duże. Warto więc udać się do sklepu wędkarskiego i poprosić o radę doświadczonego sprzedawcę-wędkarza.

Jakie sprzęty powinienem mieć na początek?

Postaram się przybliżyć ogólny zarys, nie zwracając uwagi na metodę połowu. Weź jednak pod uwagę, że niektóre akcesoria będą uniwersalne (haczyki, krętliki itp.) inne zaś dedykowane pod daną metodę (koszyki zanętowe, spławiki, przynęty). Nie będę odkrywczy jeżeli napiszę, że im większy budżet, tym większe możliwości.

różne rodzaje wędek dla początkujących
Wędki kupuj w sprawdzonych sklepach wędkarskich (Źródło: Getty Images)
  1. Wędka – powinna być dostosowana do wybranej metody. Pomimo tego, że łowienie na spławik wygląda dla początkującego identycznie, jednak i tu możemy wyróżnić: bolonkę, matchówkę, bata, tyczkę, czy odległościówkę. Z „gruntem” jest podobnie, np.: karpiówka, feeder klasyczny, method feeder, czy picker. Dodajmy jeszcze ciężary wyrzutu i mętlik w głowie gotowy! Jednak nie martw się, jeżeli nie planujesz łowić „finezyjnie” na pierwszy zestaw możesz szukać wędki teleskopowej, którą obsłużysz zarówno kilkugramowe spławiki, jak i lekki koszyczek zanętowy.
  2. Kołowrotek – uzupełnienie wędki. Wybór jest ogromny jednak w przypadku pierwszego zestawu, wystarczy młynek z jednym hamulcem. Ważne, aby precyzyjnie nawijał żyłkę. Dlatego warto dołożyć kilka złotych, żeby uniknąć problemów w przyszłości.
  3. Żyłka – tutaj radzę nie oszczędzać. Początkujący wędkarzu, uwierz, że plącząca się linka skutecznie potrafi zniechęcić do tego hobby. Już nie mówiąc o zrywaniu się, choć tego prędzej czy później, również doświadczysz. 
  4. Podbierak – dostosuj jego długość do miejsca, w którym planujesz wędkować. To ważne, aby bezpiecznie wyciągać rybę z wody. Pomimo tego, że żyłka często bez problemu „utrzyma” Twoją zdobycz, zadbaj o dobrą kondycję swojego okazu. Wędkarski Świat zachęca do wypuszczania każdej złowionej ryby (pamiętaj o regulaminowych wyjątkach!). 
  5. Krzesło wędkarskie – na początek wystarczy zwykłe, ogrodowe lub turystyczne.
  6. Skrzynka na akcesoria – to ważny element. Schowasz w niej wszystko, co potrzebne początkującemu wędkarzowi. Na początku wydaje się ona duża. Uwierz, że z czasem będziesz zdziwiony, jak mieściłeś w niej wszystkie rzeczy!
  7. Akcesoria – na ten temat można napisać osobny artykuł. Do każdej z metod będziesz potrzebował: nożyczek, wypychacza do haczyków, krętlików, haków. Przydatne są również stopery, które w „spławikówce” i „gruntówce” pełnią odmienne funkcje. Do tego z pewnością zainteresujesz się: spławikami, koszyczkami zanętowymi, ciężarkami i śrucinami. Właściwie już po takich drobnych zakupach, będziesz w stanie samodzielnie przygotować zestaw.
  8. Podpórki do wędki – da się łowić bez nich, jednak jest to bardzo trudne.
  9. Pokrowiec – schowasz w nim wędki. Boczne kieszonki pomogą przechować dodatkowe akcesoria.
  10. Przynęty i zanęty – to ostatni punkt na liście! Świeże robaki, chleb, kukurydza, a może pellet? Pamiętaj, że każda woda rządzi się swoimi prawami. Przejedź się, porozmawiaj z wędkarzami, a dowiesz się, jak złowić rybę w danym łowisku!

Powyższe rzeczy pozwolą rozpocząć przygodę z wędkarstwem. Pamiętaj, aby sprawdzić regulamin danego łowiska i stosować się do obowiązujących przepisów. Wędkarski Świat zachęca również do wypuszczania złowionych ryb. Pozwoli to w przyszłości cieszyć się większymi okazami w naszych ulubionych wodach.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.