Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Wędki feeder – czym są? Jak ich używać?

Wędki feeder – czym są? Jak ich używać?

Każdy sposób wędkowania jest odpowiedni, jeżeli tylko doprowadzi do złapania ryby. Jedni z wędkarzy preferują jednakże spinning, inni zaś tak zwane wędkarstwo muchowe. Jeszcze inni wybierają wędki feederowe. Bez względu na wybraną metodę łowienia, wędkarstwo jest wspaniałym zajęciem, które może również być traktowane jako dyscyplina sportowa. W końcu nie brak, jest różnego typu wędkarskich wydarzeń, w czasie których osoby będące zawodowcami ścigają się przykładowo w chwytaniu jak największych ryb. Aby jednakże wziąć udział w tego typu eventach, należy zdobyć wiele umiejętności oraz wiedzy. Łowić możemy również tylko dla przyjemności. Co powinni wiedzieć wędkarze, którzy chcą używać wędki feeder?

Czym tak na prawdę jest Feeder?

Na samym początku wypadałoby wyjaśnić, czym właściwie jest feeder. To nic innego, jak sposób łowienia, który opiera się na korzystaniu z zanętowego koszyczka, jak i często drgającej szczytówki mającej za zadanie sygnalizować ciągnięcie przynęty przez rybę. Zamiast wspomnianej szczytówki, niektóre łowiące osoby używają specjalnych bombek, które zawieszane są na żyłce między przelotkami albo elektronicznego sygnalizatora brań, informującego sygnałem świetlnym oraz dźwiękiem. Każdy ma zatem szansę dokonać wyboru opcji, która będzie mu najbardziej odpowiadała. Wędka na feeder powinna również zostać dobrana do rodzaju ryb, które zamierzamy poławiać i konkretnego łowiska.

Czy Polacy znają metodę Feeder?

Do naszego kraju metoda feeder przywędrowała aż z Anglii i ciągle jej popularność zdecydowanie rośnie. Wynika to głównie z jej prostoty i skuteczności. Szczególnie dobrze sprawdza się ona podczas połowu amura i karpia, czyli ryb powszechnych na polskich łowiskach i dostarczających sporo emocji z uwagi na spore wymiary. Bliska odległość zanęty i przynęty sprawia, iż ta metoda jest niezwykle efektywna. Ponadto łowienie z zastosowaniem metody feeder jest skuteczne praktycznie przez cały sezon wędkarski. Celem osiągnięcia właściwych efektów, konieczny będzie niewątpliwie dobrej jakości sprzęt, taki jak solidnie wykonana wędka feeder, odpowiednie akcesoria oraz kołowrotek. Jak w praktyce wygląda dokładnie zastosowanie metody feeder? O tym opowiemy w dalszej części tego artykułu.

Jak łowić feederem?

Jeżeli posiadamy już całość niezbędnego sprzętu, możemy przejść do rzeczy. Podczas łowienia na feeder branie sygnalizowane będzie za pomocą ruchów tak zwanej szczytówki. Powinny być one dosyć silne i nie można zareagować tylko na delikatne ugięcia. Co pewien czas konieczne jest zmienianie miejsca podajnika, czyli ponowne jego zarzucenie. Najlepiej robić to co kilka minut. Nie można najzwyczajniej zarzucić wędki i spać na foteliku. Niestety, ale takie zachowanie zdecydowanie nie sprzyja udanym połowom. Szczytówka wędki powinna zostać ustawiona możliwie najbliżej tafli wody. Dobrze, jeżeli kąt między żyłką a szczytówką będzie wynosił 90 stopni, a jeżeli będzie odbiegał od podanej wartości, nie musi to być związane z gorszymi połowami.

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.