Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Echosonda Dragonfly 4PRO – dlaczego warto?

echosondy

Echosonda Dragonfly 4PRO firmy Raymarine z ekranem o przekątnej 4.3” to młodszy brat cenionych przez wędkarzy modeli Dragonfly 6 i Dragonfly 7.

Urządzenie łączy w sobie możliwości dwukanałowej echosondy oraz plotera map i sprzedawane jest w komplecie z przetwornikiem CPT-DVS.

Główną atrakcją modelu 4PRO jest możliwość oglądania obrazu dna w niemal fotograficznej jakości dzięki technologii CHIRP DownVision™. Jeden z kanałów sonaru korzystający z tej technologii potrafi generować obrazy podwodnych struktur, roślin i ryb w sposób łatwo rozpoznawalny dla ludzkiego oka. Jak to możliwe? Tradycyjne sonary nadają jedną częstotliwość przy każdym impulsie, podczas gdy Dragonfly DownVision korzysta z technologii CHIRP, w której nadawany sygnał składa się z szerokiego spektrum częstotliwości. Uzyskane dzięki temu obrazy sonarowe charakteryzują się znacznie wyższą rozdzielczością, zbliżoną do obrazu rzeczywistego. Teraz bez problemu rozróżnisz większość elementów dna, rozpoznasz ławice dużych ryb, wraki statków oraz podwodną roślinność. Drugi kanał sonaru to tradycyjna echosonda CHIRP ze stożkową wiązką, przydatna dla tych, którzy preferują poszukiwanie ryb tak, jak robiły to dotychczas. Możliwe jest również użycie trybu podzielonego ekranu, by w dwóch oknach równocześnie oglądać obraz z obu kanałów sonaru.

Dzięki wbudowanemu połączeniu Wi-Fi obrazy DownVision, a po aktualizacji oprogramowania również obrazy echosondy tradycyjnej, można bezprzewodowo przesyłać na smartfony i tablety za pośrednictwem aplikacji Wi-Fish. Aplikacja ta dostępna jest bezpłatnie do pobrania w sklepach Apple iTunes i Google Play. Przesyłany obraz można zatrzymać, powiększyć i przewinąć. Ulubione ujęcia można następnie zapisać i podzielić się nimi z przyjaciółmi online, co szczególnie docenią miłośnicy różnych serwisów społecznościowych. Aplikacja kompatybilna jest z systemami iOS w wersji 7 lub nowszej, Android w wersji 4 lub nowszej.

Głębokość skutecznego działania echosondy 4PRO sięga do 183 m, choć zależy to od wielu czynników takich jak typ wody (słodka lub słona), jej czystość (termokliny i napowietrzenie), a także od twardości dna (twardsze dno odbija silniejsze echa) oraz prędkości łodzi i sposobu instalacji. Testy pokazały, że w warunkach typowej słodkiej wody głębokość przekracza 213 m dla obu kanałów echosondy, podczas gdy testy w wodzie słonej pokazują, że można osiągnąć ponad 271 m dla kanału echosondy i większe niż 110 m dla kanału DownVision. Minimalna głębokość, na jakiej zadziała echosonda, to 60 cm. Hydrodynamiczny kształt przetwornika CPT-DVS zapewnia doskonałe parametry pracy nawet przy dużych prędkościach, a dzięki opcjonalnemu mocowaniu możliwe jest zamocowanie przetwornika na silniku trollingowym.

Za szybkie namierzanie pozycji w Dragonfly 4PRO odpowiada wbudowany 72-kanałowy odbiornik GPS, dzięki czemu urządzenie doskonale spisze się w roli plotera map. Funkcje plotera umożliwiają tworzenie punktów nawigacyjnych i nagrywanie śladów, które można także zapisywać na karcie MicroSD jako kopie zapasowe. Urządzenia Dragonfly są kompatybilne z mapami Raymarine LightHouse, Navionics Gold, Plus, Hotmaps i SonarChart oraz mapami Jeppesen C-MAP. W sprzedaży dostępną są modele z wybranymi mapami na kartach MicroSD lub bez kartografii.

Intuicyjny interfejs użytkownika czyni obsługę urządzenia banalnie prostą. Dodatkową zaletą jest optycznie zespolony, bardzo jasny ekran LCD, doskonale widoczny w każdych warunkach pogodowych i zapewniający jaśniejsze kolory, większy kontrast, lepsze kąty widzenia oraz brak zaparowań. Niewielka podstawa wyposażona w kulkę znacznie ułatwia instalację systemu w niemal każdym miejscu na łodzi oraz szybki demontaż urządzenia. System mocowania można w razie potrzeby wymienić na inny od innych producentów, np. Scanstrut lub RAM Mount (m. in. montowanie na relingu lub za pomocą przyssawki).

Dragonfly 4PRO pracuje z zasilaniem 12 V DC i charakteryzuje się bardzo niskim poborem prądu (4,3 wata przy pełnej jasności i 3,5 wata w trybie oszczędzania energii). Urządzenie jest typem jednostanowsikowym, przeznaczonego do samodzielnej pracy, i nie ma możliwości podłączenia go innych urządzeń.

Dodatkowe dane techniczne kanałów sonaru:

Częstotliwość sonaru CHIRP: 200 kHz.

Częstotliwość sonaru CHIRP DownVision: 350 kHz.

KUP TERAZ!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.