Aktualności

Sortuj od:
Okoniec

Mija lipiec i nadchodzi okoniec. Tak, okoniec. Niektórzy nazywają ten miesiąc sierpniem, natomiast dla mnie to miesiąc okonia. Niektórzy walczą w tym czasie z sumami, brzanami. Spinningiści i muszkarze kończą sezon pstrągowy. A ja? A ja łowię okonie!

Autor: dodano: 2016-07-25
Leszcz na spinning

Od samego rana miałem wielką ochotę, by pojechać na ryby. Pogoda była taka sobie i z początku mój tata nie chciał się zgodzić, jednak nie trzeba było długo czekać na zmianę decyzji. Wybraliśmy się nad rzekę, zabierając także mojego starszego brata Adama.

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-07-24
Garbus w starorzeczu

"Lato w pełni. Sposobów spędzania wolnego czasu z wędką jest dużo, gdyż wolno nam łowić każdą nizinną rybę. W sierpniu lubię czasem zrobić przerwę od wiślanego sumowania i wybrać się nad pobliskie starorzecze w poszukiwaniu letnich okoni. W tym odcinku chciałbym podpowiedzieć Wam, jak odnaleźć się na płytkiej wodzie  i wydłubać z niej przyzwoitego garbusa, który jest bardzo wdzięczną i piękną rybą."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-07-23
Z łódki w jeziorze

Łowienie z łodzi w jeziorze podobało mi się od zawsze. Miałem 12 lat, gdy po raz pierwszy łowiłem tak z moim tatą i wujkiem. Dobrze pamiętam wschody słońca, poranny sierpniowy chłód i brania pięknych, choć nie rekordowych ryb. Ważne było przygotowanie miejsca i długotrwałe nęcenie.

Autor: Adam Niemiec dodano: 2016-07-22
Na nimfę

Gdy spytamy spotkanego wędkarza muchowego, jaką metodą najbardziej lubi łowić, najczęściej usłyszymy, że na muchę suchą. Jednak gdybyśmy przeprowadzili badania statystyczne, to okazałoby się, że w Polsce najczęściej stosowana jest jednak nimfa. Nie ma się co dziwić, bo metoda ta jest skuteczna przez cały sezon. Przy dnie zawsze znajdują się rozmaite larwy owadów, skorupiaki i inne liczne organizmy stanowiące codzienny pokarm ryb. 

Autor: Adam Sikora dodano: 2016-07-21
Duże przynęty na duże ryby

Sierpień kojarzy mi się z okazałymi rybami. W drugiej połowie lata, bez względu na łowisko, warto się na nie nastawić.

Autor: Edmund Gutkiewicz dodano: 2016-07-20
Spinningowe świnki

Choć świnki żywią się głównie glonami, które zdrapują z kamieni, jednak można je łowić na spinning. Mój artykuł jest kontynuacją tekstu Maksyma Łaszewskiego o łowieniu świnek na muchę z poprzedniego numeru WŚ. 

Autor: Jacek Kolendowicz dodano: 2016-07-19
Z woblerkiem w pokrzywach

"Pokrzywy wyższe od dorosłego człowieka, łopiany, których liście z powodzeniem mogłyby służyć za parasol, i niezliczone ilości owadów, brzęczących jak małe helikopterki. Od dobrych kilkunastu minut przedzieram się przez tę dżunglę w kierunku ulubionej rzeczki. Jestem cały mokry, trochę od potu, trochę od rosy. Dobrze, że założyłem spodniobuty. Przynajmniej nogi mam suche i nie będę musiał wyciągać obrzydliwej mazi z setek rozdeptanych ślimaków, które wpadają do woderów. Docieram wreszcie do rzeki i możliwie najostrożniej wchodzę do wody."

Autor: Sylwia Gościmska dodano: 2016-07-18
Sieci na wodach PZW

Czy odłowy komercyjne na wodach związku wędkarskiego są konieczne? 

Autor: Wojciech Koźmiński dodano: 2016-07-17
Sumowy przypon

Wiele jest dyskusji na forach na temat długości sumowego przyponu i materiału, z którego powinien być zbudowany. Piszę o nim w miesiąc po omówieniu parametrów wędzisk sumowych, gdyż również od długości przyponu zależy poręczność całego zestawu. Rozbierzmy więc na czynniki pierwsze  trollingowy i spinningowy przypon na suma. 

Autor: Marek Szymański dodano: 2016-07-16
Karpie zabierają wędki

Koszyczek został zarzucony i opadł na dno. Zaraz może nastąpić branie…

Pilnuj wędki!

Autor: Adam Niemiec dodano: 2016-07-15
Czytać wodę

Minął kolejny weekend, oczywiście jak zwykle na karpiowym szlaku. Po wyprawie pozostały miłe wspomnienia, ale też ciekawe wnioski. 

Autor: Robert Adamski dodano: 2016-07-14
Kalosze