Sprawdzony przepis na wędzoną makrelę! Tym sposobem przygotujesz niemal każdą rybę!

Sprawdzony przepis na wędzoną makrelę! Tym sposobem przygotujesz niemal każdą rybę!
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Makrela to jedna z popularniejszych ryb wędzonych. Jednocześnie jej walory zdrowotne i smakowe sprawiają, że często pojawia się na naszych stołach. Mając jednak własną wędzarnię i umiejętności, bez problemu przygotujesz wędzoną rybę. Spróbuj, a już nigdy nie będziesz kupować ryb w sklepie!

Wybór surowców

Przede wszystkim kluczowy jest zakup świeżej ryby. Po czym poznać świeżą rybę dowiedziałeś się z jednego z poprzednich artykułów. To bardzo ważny element całego procesu, ponieważ od jakości surowców zależy etap końcowy całego przedsięwzięcia.

Zawsze kupuj ryby od sprawdzonych dostawców. Sklepy rybne, hurtownie to zwykle pewne miejsca. Osobiście unikam kupowania ryby do wędzenia w supermarketach. Z całym szacunkiem do osób tam pracujących – nie każdy zna się na tym produkcie.

Makrela – dlaczego warto ją jeść?

Sprawdzony przepis na wędzoną makrelę! Tym sposobem przygotujesz niemal każdą rybę!
Źródło: Getty Images Signature / Canva Pro

Mięso makreli jest niezwykle korzystne dla zdrowia ze względu na swoje bogactwo w kwasach tłuszczowych omega-3, które korzystnie wpływają na serce, układ krążenia i funkcje mózgu. Zawiera również wysokowartościowe białko, niezbędne do budowy i regeneracji tkanek. Dodatkowo, makrela jest źródłem witamin i minerałów, takich jak witamina D, witamina B12, selen, jod i potas, które wspierają zdrowie kości, układ odpornościowy i funkcjonowanie organizmu. Mięso makreli jest łatwo dostępne i może być przygotowane w różnych formach kulinarnej przyjemności.

Sprawdzony przepis na makrelę

  1. Przygotuj ryby do solankowania. Oczyść z resztek trzewi, skrzeli oraz oczu. Dokładnie wymyj i osusz papierowym ręcznikiem.
  2. Następnie możesz przystąpić to zrobienia solanki. Na 1 kg ryby przypada 1 l zalewy.
  3. Skład solanki: 100 g soli na 1 l wody przegotowanej.
  4. Dobieramy naczynie, aby przygotowana według przepisu solanka przykryła je w całości. Ważne, aby spod tafli nie wystawał żaden element ryby.
  5. W temperaturze 6-8 stopni przetrzymujemy całość przez ok. 12 godzin.
  6. Makrele wyciągamy z zalewy, osuszamy ręcznikami papierowymi i nabijamy na odpowiednie haki.
  7. Przeprowadzamy osuszanie na świeżym powietrzu (można również w wędzarni rozgrzanej do ok. 40 stopni – koniecznie bez dymu!). Skórka powinna w dotyku przypominać pergamin.
  8. Następnie do rozgrzanej wędzarni (50-55 stopni) wkładamy osuszone ryby. Puszczamy dym!
  9. Po uzyskaniu odpowiedniego koloru (zwykle 1,5-2 h) podnosimy temperaturę do 90-95 stopni. Zapiekamy ryby.
  10. Makrela jest gotowa w momencie, kiedy na końcówce ogona pojawi się charakterystyczny sopelek – skroplony tłuszcz.

Tak przygotujesz również każdą inną rybę. Pamiętaj, że do wędzenia odpowiednie są tłuste ryby. Po wyjęciu z wędzarni – możesz od razu rozpoczynać ucztę. Smacznego!

Obserwuj nas

ZOBACZ TAKŻE

PODOBNE POSTY

ZOBACZ TAKŻE

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Miesięcznik Wędkarski Świat – Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, na łamach “WŚ” propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji, turystykę krajową i zagraniczną.